Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Jakie są wskazania do wykonywania badań z krwi?

Istnieje wiele wskazań do wykonania testów alergicznych z krwi (diagnostyki serologicznej) przy podejrzeniu alergii.

Przyjmowanie leków antyhistaminowych

W przypadku testów serologicznych leki antyhistaminowe nie wpływają na wynik testu i mogą być cały czas przyjmowane przez pacjenta. Testy skórne wymagają odstawienia leków na kilka tygodni przed planowanym badaniem, w przeciwnym razie wynik może być zafałszowany.

Choroby skóry

Dermografizm, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, zmiany zapalne skórne, alergie skórne (wysypka, swędzenie) i inne choroby skóry są przeciwwskazaniem do wykonania testów skórnych. W takich przypadkach testy serologiczne stanowią alternatywę.

Ciąża

Ze względu na ewentualne zagrożenie dla płodu w razie wystąpienia silnych reakcji alergicznych, testy skórne u kobiet w ciąży są przeprowadzane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. O ich wykonaniu zawsze decyduje lekarz, kierując się bezpośrednim wpływem na leczenie pacjentki. Nie ma natomiast przeciwwskazań do wykonania testów serologicznych u kobiet ciężarnych.

Obniżona reaktywność skóry

U niemowląt, małych dzieci, osób starszych ze słabszą reaktywnością skóry testy skórne mogą być niemiarodajne. W tej grupie pacjentów zaleca się wykonanie testów serologicznych w kierunku alergii.

Immunoterapia swoista (odczulanie)

W wybranych przypadkach przed kwalifikacją do immunoterapii potwierdza się uczulenie pacjenta, mierząc poziom przeciwciał testami serologicznymi, np. w przypadku alergii na pyłek traw i drzew czy jady owadów błonkoskrzydłych.

Obawa pacjenta przed testami skórnymi

Testy skórne nie należą do przyjemnych badań, ponieważ wymagają wielu nakłuć. Dlatego wielu pacjentów decyduje się na wykonanie testów serologicznych, które są bardziej komfortowe (jedynie pobranie krwi – jedno nakłucie). Szczególnie dotyczy to diagnostyki alergii u dzieci.

Podejrzenie reakcji anafilaktycznej

Podejrzenie u pacjenta systemowej reakcji organizmu na dany alergen jest wskazaniem do wykonania badania serologicznego. Takie badanie jest bezpieczne dla pacjenta, gdyż nie styka się on z potencjalnie groźnym dla jego życia i zdrowia alergenem.

Niezgodności między wywiadem lekarskim a wynikami testów skórnych

W trudnych diagnostycznie przypadkach, gdy obraz kliniczny pacjenta nie pokrywa się z wynikami testów skórnych, badanie serologiczne może pomóc lekarzowi w postawieniu właściwej diagnozy.

Podejrzenie alergii na jady owadów

Jady owadów są bardzo silnym alergenem, który bardzo często powoduje reakcje anafilaktyczne. W testach serologicznych pacjent unika kontaktu z alergenem.

Podejrzenie alergii pokarmowej

Ze względu na charakter alergenów pokarmowych do diagnostyki alergii w tym wypadku bardziej odpowiednie są testy serologiczne niż skórne.