Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Jak wygląda wynik testu EUROLINE i jak go interpretować?

Testy alergologiczne EUROLINE mają bardzo czytelny wynik. Panele alergologiczne umożliwiają ocenę swoistych IgE w klasach EAST (0–6) lub ilościowo w jednostkach kU/l. Prezentowana jest również graficzna forma wyniku badania alergologicznego w postaci wykresu słupkowego do odczytu jednym rzutem oka. Im wyższa klasa, tym wyższe stężenie przeciwciał IgE, a co za tym idzie – wyższe prawdopodobieństwo alergii u pacjenta.

Testy EUROLINE - przykładowy wynik

Interpretacja wyników powinna być zawsze prowadzona przez lekarza specjalistę. To on na podstawie wywiadu, historii choroby i objawów pacjenta oraz wyników badania alergologicznego stawia diagnozę. Przy ustalaniu rozpoznania alergii nigdy nie bierze się pod uwagę jedynie wyników badań. Wyniki powinny korelować z objawami.

Co znaczy dodatni wynik badania przeciwciał IgE na pyłek traw lub brzozę?

Wynik badania EUROLINE DPA-Dx Pyłki

Klasyczne profile EUROLINE są oparte na pełnych ekstraktach alergenowych, dzięki którym możemy wskazać źródło alergii, np. pyłek brzozy czy traw. W diagnostyce alergii na pyłek traw i drzew, czyli tzw. pyłkowicy, możemy pójść o krok do przodu, wskazując, na którą składową (komponent) jesteśmy uczuleni. W przypadku brzozy najważniejszym komponentem jest alergen Bet v1, natomiast dla traw będą to komponenty tymotki łąkowej Phl p1 i Phl p5 – potwierdzenie alergii na tymotkę jest praktycznie jednoznaczne z uczuleniem na wszystkie trawy, ponieważ są one z sobą bardzo blisko spokrewnione.

Uzyskałeś dodatni wynik IgE na pyłek traw lub brzozę? Skorzystaj z zaawansowanego profilu EUROLINE DPA-Dx Pyłki i sprawdź, czy będziesz mógł się skutecznie odczulić!

Wszystkie wymienione komponenty należą do tzw. alergenów głównych, czyli takich, które są przyczyną alergii u ponad 50% osób w danej grupie, np. ponad 50% osób z alergią na brzozę będzie posiadało przeciwciała IgE przeciwko Bet v1. Potwierdzenie obecności przeciwciał przeciwko alergenom głównym jest wskazaniem do odczulania i wiąże się z dużą skutecznością tej metody leczenia alergii. U osób, które nie posiadają przeciwciał przeciwko alergenom głównym, odczulanie nie przyniesie spodziewanego efektu.

Komponenty brzozy oraz tymotki łąkowej oznaczysz za pomocą testu EUROLINE DPA-Dx Pyłki. Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz ten profil.

Co znaczy dodatni wynik badania przeciwciał IgE przeciwko jajkom kurzym lub mleku?

Wynik badania EUROLINE DPA-Dx Pediatryczny

Mleko krowie oraz jajko kurze należą do najczęstszych alergenów pokarmowych. Alergia na mleko oraz jajko jest mocno związana ze sposobem przetworzenia tych produktów. W mleku oraz jajku możemy znaleźć tzw. komponenty termostabilne, czyli takie, które są odporne na działanie wysokich temperatur, np. intensywne gotowanie nie zmniejszy właściwości uczulających mleka czy jajka. W przypadku mleka taką składową jest kazeina, natomiast w jajku będzie to owomukoid. Osoby z pozytywnymi przeciwciałami IgE przeciwko kazeinie i/lub owomukoidowi nie będą w stanie spożywać mleka i/lub jajka pod żadną postacią. Takie osoby będą wykazywały również cięższe objawy alergii.

W Twojej próbce wykryto przeciwciała IgE przeciwko jajkom kurzym lub mleku? Wykonaj pogłębioną diagnostykę z użyciem testów EUROLINE DPA-Dx Pediatryczny lub EUROLINE DPA-Dx Mleko i sprawdź, czy będziesz mógł spożywać te produkty po obróbce termicznej!

W grupie osób z alergią na mleko i jajko znajdziemy również takie, które nie będą miały przeciwciał przeciwko wspomnianym alergenom. Takie osoby są zwykle uczulone na komponenty termolabilne, czyli nieodporne na działanie wysokich temperatur. Poddanie ich obróbce cieplnej znacząco redukuje lub nawet całkowicie eliminuje właściwości uczulające. W przypadku mleka będą to alergeny związane z frakcją białek serwatkowych, czyli: alfa-laktoalbuminą, beta-laktoglobuliną, surowiczą albuminą wołową (BSA) czy laktoferyną, natomiast w jajku są to: owoalbumina, konalbumina i lizozym.

Komponenty mleka i jajka oznaczysz za pomocą testu EUROLINE DPA-Dx Pediatryczny. Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz to badanie.

Testem do selektywnej diagnostyki komponentów mleka jest EUROLINE DPA-Dx Mleko. Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz ten profil.

Wynik badania DPA-Dx Mleko