Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Jakie rodzaje testów EUROLINE?

Testy alergologiczne EUROLINE to testy wieloparametrowe. Nazywane są inaczej profilami. Umożliwiają jednoczesną diagnostykę od kilku do nawet kilkudziesięciu różnych alergenów w jednym badaniu, czyli z jednej próbki krwi. Profile EUROLINE można podzielić na kilka kategorii w zależności od liczby badanych alergenów, ich rodzaju oraz przeznaczenia diagnostycznego testu.

Liczba alergenów umieszczonych na jednym pasku testowym

W jednym badaniu testem EUROLINE możliwa jest ocena:

  • od kilkunastu (6, 8, 10)
  • poprzez kilkanaście (14, 17)
  • do nawet kilkudziesięciu (20, 27, 30, 33, 36, 54) różnych alergenów

EUROLINE to najszerszy na rynku wybór profili do diagnostyki serologicznej alergii.

Rodzaj użytych alergenów

W szerokiej ofercie profili EUROLINE znajdują się m.in.:

  • profile wziewne – zawierają jedynie alergeny wziewne, np. różne kombinacje sierści i naskórków zwierząt, piór ptaków, pyłków drzew i traw, alergenów kurzu domowego, grzybów i pleśni
  • profile pokarmowe – zawierają jedynie alergeny pokarmowe, np. różne kombinacje alergenów pokarmowych spośród owoców, warzyw, orzechów, zbóż, mięs, ryb i owoców morza czy przypraw
  • profile jady owadów – zawierają jedynie jady owadów, np. jad pszczoły, osy, szerszenia
  • profile mieszane/pediatryczne/atopowe – zawierają różne kombinacje alergenów wziewnych, pokarmowych i jadów owadów

Przeznaczenie diagnostyczne

Profile EUROLINE możemy podzielić na 3 główne kategorie, w zależności od tego, jaki jest cel diagnostyczny wykonywania badania:

Profile uniwersalne

Określają źródło alergii w oparciu o pełne ekstrakty alergenowe. Zawierają najczęściej spotykane alergeny charakterystyczne dla naszego regionu. Są najczęściej wybierane na początkowym etapie diagnostyki. Bestsellery z tej kategorii to profile: wziewny (20 alergenów), pokarmowy (20 alergenów), pediatryczny/mieszany (27 alergenów).

Profile 10-alergenowe

Dostępnych jest 8 różnych profili (4 wziewne i 4 pokarmowe), każdy zawierających po 10 alergenów. Daje to możliwość uzyskania do 80 różnych wyników. Alergeny są tak dobrane, że żaden nie powtarza się w innym profilu. Dzięki temu to samo badanie nie jest ponownie wykonywane w kolejnym profilu. Pacjent płaci tylko raz za oznaczenie alergenu. Alergeny zostały pogrupowane w logiczne kategorie, które pozwalają na szybki wybór odpowiedniego dla pacjenta profilu.

Profile molekularne EUROLINE DPA-Dx

Molekularna diagnostyka alergii to całkowicie nowe podejście do tematu rozpoznawania przyczyn wywołujących alergię. W klasycznych testach diagnostycznych wykorzystuje się pełne ekstrakty alergenów, które pozwalają zidentyfikować źródło alergii, np. pyłek brzozy, orzeszki ziemne, jad pszczoły itp. Postęp we współczesnej alergologii jest tak duży, że dzisiaj jesteśmy w stanie precyzyjnie ustalić, które białka ze źródła alergenu są rzeczywistą przyczyną objawów alergicznych, które leżą u podstaw reakcji krzyżowych z innymi alergenami, a które w ogóle nie wpływają na stymulację naszego układu odpornościowego. Profile DPA-Dx dają więc możliwość uzyskania informacji, na które konkretnie białka danego alergenu pacjent jest uczulony. Dzięki temu pacjent uzyskuje swój indywidualny profil uczulenia. Taka informacja jest ważna przed planowanym odczulaniem. Doskonałym przykładem takiego profilu jest EUROLINE DPA-Dx Mleko, gdzie obok pełnego ekstraktu mleka krowiego zostały umieszczone najważniejsze białka mleka (kazeina, β-laktoglobulina, α-laktoalbumina i BSA) w postaci osobnych pasm alergenowych.

Zasada testów molekularnych na alergię