Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Alergie – poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Czy muszę być na czczo przed planowanym badaniem?

Nie, spożywanie posiłków oraz napojów przed badaniem nie wpływa na poziom specyficznych IgE we krwi.

Czy muszę odstawić leki antyhistaminowe przed planowanym badaniem?

Nie, przyjmowanie leków antyhistaminowych nie wpływa na wynik testów serologicznych. Leki antyhistaminowe muszą być odstawione przed badaniem testami skórnymi.

Ile kosztuje badanie testami EUROLINE?

Cena badania testem EUROLINE ustalana jest niezależnie przez każde laboratorium. W celu sprawdzenia dokładnych kosztów wykonania badania najlepiej skontaktować się telefonicznie bezpośrednio z laboratorium, w którym chcesz wykonać diagnostykę alergii. Numer telefonu jest podany w wynikach wyszukiwania.

Profile z mniejszą liczbą alergenów będą zwykle tańsze od tych szerszych. Jednak po przeliczeniu ceny na pojedynczy alergen może się okazać, że bardziej ekonomiczne będą profile zawierające większą liczbę alergenów.

Czy po silnej reakcji alergicznej, np. wstrząsie anafilaktycznym, mogę od razu wykonać badanie na alergię z krwi?

Nie. Po silnej reakcji alergicznej należy odczekać około 4–6 tygodni. Jeśli badanie zostanie przeprowadzone zbyt szybko, wynik, pomimo alergii, może być negatywny.

Na profilu alergologicznym EUROLINE oprócz alergenów znajduje się mocno wybarwione pasmo o nazwie „Pasmo wskaźnika (Ind)”. Co oznacza i jak je interpretować?

Na niektórych wydrukach wyników, w zależności od zastosowanych ustawień w programie do oceny testów alergologicznych EUROLINE, może pojawić się tzw. „Pasmo wskaźnika (Ind)”. Pasmo wskaźnika jest techniczną częścią testu, a jego wybarwienie wskazuje, że diagnosta laboratoryjny prawidłowo wykonał test na alergię. Pasmo wskaźnika powinno być wybarwione na min. 3 klasę, aby test został uznany przez program za ważny.

Czy wynik powyżej klasy 0 (≥1 klasa EAST) świadczy o alergii?

Nie. Wynik powyżej klasy 0 (lub ≥0,35 kU/l) świadczy o obecności we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał przeciwko wybranym alergenom. Samo stwierdzenie obecności przeciwciał nie jest jednak wystarczające do rozpoznania objawowej alergii. O alergii mówimy wówczas, kiedy produkcji przeciwciał towarzyszą objawy kliniczne. Sama obecność przeciwciał wskazuje jedynie na uczulenie, czyli produkcję przeciwciał IgE po kontakcie z alergenem, i nie jest tożsama z alergią.

Dlaczego mam wynik pozytywny (≥1 klasa), a nie mam objawów alergii?

Nie każdy wynik pozytywny świadczy o alergii. Sytuację, w której dochodzi u pacjenta do produkcji specyficznych przeciwciał IgE bez objawów alergii, nazywamy uczuleniem. Termin uczulenie nie jest tożsamy z alergią. Wyniki w klasie 1 bardzo często nie są związane z objawową alergią.

Czy testy serologiczne są lepsze od testów skórnych?

Testy skórne to podstawowe narzędzie diagnostyczne lekarza alergologa, jednak w niektórych przypadkach nie jest możliwe ich wykonanie. Wówczas metodą z wyboru stają się testy serologiczne.

W jakich przypadkach nie można wykonać testów skórnych?

  • Przyjmowanie przez pacjenta leków przeciwhistaminowych niesie ryzyko uzyskania w teście skórnym wyniku fałszywie negatywnego. Leki przeciwhistaminowe nie wpływają na wynik w testach serologicznych.
  • Bezpieczeństwo pacjenta – po kontakcie z alergenem istnieje ryzyko reakcji uogólnionych, dlatego testy skórne są nieodpowiednie dla kobiet w ciąży i pacjentów, którzy obawiają się testów lub w przeszłości wystąpiły u nich silne reakcje po kontakcie z alergenem, np. jadem owadów.
  • Diagnostyka alergii pokarmowych – testy skórne zasadniczo nie powinny być wykonywane przy podejrzeniu alergii pokarmowych.
  • Choroby skóry, które fizycznie uniemożliwiają wykonanie testów skórnych u pacjenta i ich interpretację (AZS, dermografizm), są przeciwwskazaniem do wykonania testów skórnych.
  • Wiek pacjenta – z powodu obniżonej reaktywności skóry u małych dzieci (poniżej 5. roku życia) i osób starszych nie rekomenduje się wykonywania testów skórnych.
Czy będąc w ciąży, mogę wykonać test na alergię z krwi?

Tak. Testy serologiczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ nie narażają pacjentki na kontakt z potencjalnie groźnym dla niej i dziecka alergenem.

Czy poziom całkowitego IgE powyżej górnej granicy normy świadczy o alergii?

Nie. Choć nie jest to badanie specyficzne w alergologii (wynik powyżej normy niekoniecznie musi świadczyć o alergii, jak również wynik w normie jej nie wyklucza), to często jest to pierwszy etap diagnostyki chorób alergicznych. Należy pamiętać, że inny jest górny zakres normy dla noworodków (5–10 IU/ml) i dzieci do 1. roku życia (30 IU/ml), a inny dla starszych dzieci (300 IU/ml) i osób dorosłych (100 IU/ml).

Czym różnią się klasyczne testy alergologiczne od testów molekularnych?

Klasyczne testy alergologiczne są oparte o pełne ekstrakty alergenów, a ich wynik wskazuje na źródło potencjalnej alergii, np. pyłek brzozy. W testach molekularnych (komponentowych) wykorzystujemy wyselekcjonowane komponenty (białka) ze źródła alergenu w celu sprawdzenia, na jakie dokładnie składniki pacjent jest uczulony. Dzięki testom molekularnym uzyskujemy indywidualny profil uczulenia pacjenta.

W jakim wieku testy alergiczne są najskuteczniejsze?

Alergia to choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Testy alergiczne dla dorosłych nie różnią się niczym od tych, które wykonywane są u małych dzieci, ponieważ badania alergiczne z krwi polegają w obu przypadkach na wykryciu specyficznych przeciwciał IgE będących przyczyną występowania objawów.

Wynik testów alergicznych nie zależy od wieku pacjenta, dlatego diagnostyka alergii z krwi jest skuteczna niezależnie od tego, czy badamy osobę dorosłą czy dziecko. Jedynym ograniczeniem jest diagnostyka niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. U takich małych pacjentów poziom specyficznych przeciwciał może być zbyt niski do wykrycia przy zastosowaniu dostępnych metod diagnostycznych. Dlatego, aby otrzymać wiarygodny wynik, zaleca się przeprowadzanie diagnostyki u dzieci powyżej 6. miesiąca życia.