Nie, spożywanie posiłków oraz napojów przed badaniem nie wpływa na poziom specyficznych IgE we krwi.
Nie, przyjmowanie leków antyhistaminowych nie wpływa na wynik testów serologicznych. Leki antyhistaminowe muszą być odstawione przed badaniem testami skórnymi.
Cena badania testem EUROLINE ustalana jest niezależnie przez każde laboratorium. W celu sprawdzenia dokładnych kosztów wykonania badania najlepiej skontaktować się telefonicznie bezpośrednio z laboratorium, w którym chcesz wykonać diagnostykę alergii. Numer telefonu jest podany w wynikach wyszukiwania.
Profile z mniejszą liczbą alergenów będą zwykle tańsze od tych szerszych. Jednak po przeliczeniu ceny na pojedynczy alergen może się okazać, że bardziej ekonomiczne będą profile zawierające większą liczbę alergenów.
Nie. Po silnej reakcji alergicznej należy odczekać około 4–6 tygodni. Jeśli badanie zostanie przeprowadzone zbyt szybko, wynik, pomimo alergii, może być negatywny.
Na niektórych wydrukach wyników, w zależności od zastosowanych ustawień w programie do oceny testów alergologicznych EUROLINE, może pojawić się tzw. „Pasmo wskaźnika (Ind)”. Pasmo wskaźnika jest techniczną częścią testu, a jego wybarwienie wskazuje, że diagnosta laboratoryjny prawidłowo wykonał test na alergię. Pasmo wskaźnika powinno być wybarwione na min. 3 klasę, aby test został uznany przez program za ważny.
Nie. Wynik powyżej klasy 0 (lub ≥0,35 kU/l) świadczy o obecności we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał przeciwko wybranym alergenom. Samo stwierdzenie obecności przeciwciał nie jest jednak wystarczające do rozpoznania objawowej alergii. O alergii mówimy wówczas, kiedy produkcji przeciwciał towarzyszą objawy kliniczne. Sama obecność przeciwciał wskazuje jedynie na uczulenie, czyli produkcję przeciwciał IgE po kontakcie z alergenem, i nie jest tożsama z alergią.
Nie każdy wynik pozytywny świadczy o alergii. Sytuację, w której dochodzi u pacjenta do produkcji specyficznych przeciwciał IgE bez objawów alergii, nazywamy uczuleniem. Termin uczulenie nie jest tożsamy z alergią. Wyniki w klasie 1 bardzo często nie są związane z objawową alergią.
Testy skórne to podstawowe narzędzie diagnostyczne lekarza alergologa, jednak w niektórych przypadkach nie jest możliwe ich wykonanie. Wówczas metodą z wyboru stają się testy serologiczne.
W jakich przypadkach nie można wykonać testów skórnych?
Tak. Testy serologiczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ nie narażają pacjentki na kontakt z potencjalnie groźnym dla niej i dziecka alergenem.
Nie. Choć nie jest to badanie specyficzne w alergologii (wynik powyżej normy niekoniecznie musi świadczyć o alergii, jak również wynik w normie jej nie wyklucza), to często jest to pierwszy etap diagnostyki chorób alergicznych. Należy pamiętać, że inny jest górny zakres normy dla noworodków (5–10 IU/ml) i dzieci do 1. roku życia (30 IU/ml), a inny dla starszych dzieci (300 IU/ml) i osób dorosłych (100 IU/ml).
Klasyczne testy alergologiczne są oparte o pełne ekstrakty alergenów, a ich wynik wskazuje na źródło potencjalnej alergii, np. pyłek brzozy. W testach molekularnych (komponentowych) wykorzystujemy wyselekcjonowane komponenty (białka) ze źródła alergenu w celu sprawdzenia, na jakie dokładnie składniki pacjent jest uczulony. Dzięki testom molekularnym uzyskujemy indywidualny profil uczulenia pacjenta.
Alergia to choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Testy alergiczne dla dorosłych nie różnią się niczym od tych, które wykonywane są u małych dzieci, ponieważ badania alergiczne z krwi polegają w obu przypadkach na wykryciu specyficznych przeciwciał IgE będących przyczyną występowania objawów.
Wynik testów alergicznych nie zależy od wieku pacjenta, dlatego diagnostyka alergii z krwi jest skuteczna niezależnie od tego, czy badamy osobę dorosłą czy dziecko. Jedynym ograniczeniem jest diagnostyka niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. U takich małych pacjentów poziom specyficznych przeciwciał może być zbyt niski do wykrycia przy zastosowaniu dostępnych metod diagnostycznych. Dlatego, aby otrzymać wiarygodny wynik, zaleca się przeprowadzanie diagnostyki u dzieci powyżej 6. miesiąca życia.