Reakcja Herxheimera (inaczej efekt die-off) jest spowodowana uwalnianiem endotoksyn z zabitych komórek bakteryjnych – w przypadku boreliozy są to Borrelia burgdorferi. Do reakcji dochodzi najczęściej w wyniku przyjmowania antybiotyków. Powoduje to wzmożoną odpowiedź układu immunologicznego, czasowo pogarszając samopoczucie oraz występujące u chorego objawy. Im więcej zabitych bakterii, tym więcej endotoksyn dostaje się do organizmu.
Do nasilenia się objawów może dojść 3–4 dni po rozpoczęciu stosowania danego środka farmakologicznego. Chory odnosi wrażenie, że lek nie działa lub nawet znacznie pogarsza jego samopoczucie. Uciążliwe objawy mogą w czasie trwania kuracji cyklicznie zanikać i znów się pojawiać. Na szczęście nie wszyscy chorzy doświadczają reakcji Herxa, kuracja w wielu przypadkach przebiega bez dodatkowych symptomów.
Najczęściej wymieniane przez chorych objawy, towarzyszące reakcji na stosowane leki, to: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, wysypki skórne, pocenie się, nieżyt nosa, kaszel, zaburzenia pracy serca, czasowe pogorszenie symptomów neurologicznych, np. krótkotrwała utrata pamięci, zawroty głowy itd.
W przypadku nasilenia się dolegliwości po rozpoczęciu stosowania farmaceutyków należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Niekiedy, w zależności od intensywności objawów, konieczne jest zaprzestanie zażywania leków. Wysypka na całym ciele po przyjęciu amoksycyliny może oznaczać alergię na ten antybiotyk. W innych przypadkach zmniejsza się dawkę leku zgodnie z zaleceniami lekarza. Lekarz może także podjąć decyzję o zastosowaniu środków, które poprawiają usuwanie patogenu z organizmu, jednak są to odosobnione przypadki. Podczas terapii trzeba unikać ekspozycji na słońce.
Nie należy zapominać, że nasilenie się dolegliwości i pogorszenie samopoczucia może być spowodowane innymi czynnikami środowiskowymi, np. zatruciem, reakcją alergiczną, lub stanowić efekt uboczny przyjmowanych leków.
Opracowano na podstawie: