Septyny to białka, które pełnią różne funkcje w komórkach. Są zaangażowane m.in. w ich podział i transport substancji. Naukowcy odkryli, że septyna-3 może być celem ataku dla własnych przeciwciał w przypadku pacjentów cierpiących na rzadką chorobę neurologiczną – ataksję móżdżkową, która może wiązać się z nowotworem. To odkrycie zostało dokonane przez współpracujące zespoły naukowców z firmy EUROIMMUN, Uniwersytetu w Heidelbergu i innych klinik w Niemczech. Wyniki najnowszych badań opublikowano w marcu 2023 roku w renomowanym czasopiśmie naukowym o zasięgu międzynarodowym – „Journal of Neuroinflammation”.
Jak wykryto nowe autoprzeciwciało
Badacze odkryli nowe autoprzeciwciało, analizując próbki krwi od trzech pacjentów, którzy chorowali na nowotwory. U tych osób występowały ponadto zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej, które były wynikiem ataksji móżdżkowej.
We wszystkich próbkach wykryto autoprzeciwciała w klasie IgG o nieznanym wcześniej typie świecenia w testach opartych na metodzie immunofluorescencji pośredniej. Za pomocą zaawansowanych technik laboratoryjnych potwierdzono następnie, że antygenem docelowym dla tych przeciwciał była septyna-3. To odkrycie sugeruje, że może być ona odpowiedzialna za rozwijające się u pacjentów z ataksją móżdżkową objawy neurologiczne.
Co zaproponowali naukowcy
W ramach swojej pracy naukowcy zaproponowali również nową strategię diagnostyczną, która wykorzystuje testy laboratoryjne oparte na komórkach produkujących septyny jako narzędzie do wykrywania przeciwciał przeciwko tym białkom. Nowatorski schemat diagnostyczny jest szczególnie istotny, ponieważ może pomóc w szybszym rozpoznawaniu i leczeniu ataksji móżdżkowej.
Podsumowanie
To imponujące odkrycie jest kolejnym krokiem do lepszego zrozumienia neuroimmunologii i pomaga wyjaśnić, w jaki sposób nasz układ immunologiczny może atakować własne komórki, prowadząc do chorób neurologicznych. Daje również nadzieję pacjentom, którzy są leczeni z powodu ataksji móżdżkowej oraz innych chorób neurologicznych związanych z autoagresją i produkcją przeciwciał.
Opracowano na podstawie:
- Miske R., Scharf M., Borowski K. et al., Septin-3 autoimmunity in patients with paraneoplastic cerebellar ataxia, J Neuroinflammation 2023; 20, 88, https://doi.org/10.1186/s12974-023-02718-9
- https://www.euroimmunblog.com/novel-autoantibody-against-septin-3-discovered-in-neurological-disease/