Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Mity na temat alergii – cz. 2

Utworzone przez Michał Podkalicki
Mit 2 o alergii Czytanie zajmuje ok. 4 min
Czytanie zajmuje ok. 4 min
Spis treści:

Ostatnio zaprezentowaliśmy Wam kilka popularnych mitów dotyczących alergii. Czas, aby rozprawić się z kolejnymi!

Mit nr 1: „Kontakt z niewielką ilością orzeszków ziemnych jest niegroźny dla alergików”

Jest to bardzo niebezpieczny mit. Każdy kontakt z alergenami orzeszków ziemnych jest groźny dla osób na nie uczulonych. Dla osób z silną alergią nawet śladowa ilość orzeszków ziemnych może okazać się śmiertelnym zagrożeniem!!! Należy pamiętać o tym, że alergia na orzeszki ziemne jest główną przyczyną wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem zagrożenia życia. Właśnie z tego powodu osoby cierpiące na ten rodzaj alergii powinny bezwzględnie unikać nawet śladowych ilości orzeszków. Z uwagi na mnogość pokarmów, w których można je znaleźć, chory powinien zawsze mieć przy sobie autostrzykawkę z adrenaliną.

Mit nr 2: „Psy z krótką sierścią nie uczulają”

Wiele osób wierzy, że kontakt z psami o krótszej sierści nie wywołuje alergii. Nie jest to prawdą. Alergia na psa nie jest, wbrew powszechnej opinii, skutkiem uczulenia na sierść zwierzęcia. Tak naprawdę alergizujące są białka obecne m.in. w ślinie oraz w łuszczących się komórkach skóry obecnych w sierści zwierzęcia. Krótsza lub mniej gęsta sierść także zawiera te komórki, które są źródłem antygenów wywołujących alergię. W wyniku głaskania, szczotkowania, a nawet ocierania się o ludzi i meble, maleńkie fragmenty skóry dostają się do powietrza. U zwierząt o krótkiej sierści, białka wywołujące alergię również są obecne, mimo że wizualnie wydaje się, że taki pies gubi mniej włosów.

Mit nr 3: „Immunoterapia u alergików i tak nie działa”

Odczulanie, czyli immunoterapia swoistym alergenem nie działa u wszystkich chorych, niemniej jednak jest ona niezwykle efektywną formą terapii. Odczulanie okazuje się skuteczne aż u 98% pacjentów cierpiących na alergię na jady owadów, a także u 85% osób z katarem siennym. W niektórych przypadkach immunoterapia swoista może doprowadzić do wystąpienia ostrej reakcji alergicznej. Ryzyko to jest jednak zredukowane w przypadku prawidłowego doboru terapii. Aby zwiększyć szanse na powodzenie odczulania oraz ocenić ryzyko ostrej reakcji alergicznej warto wykonać molekularne testy alergologiczne. Pozwalają one na określenie, które dokładnie białko obecne w źródle alergenu odpowiada za wystąpienie uczulenia. Pozwala to ocenić lekarzowi szanse na powodzenie immunoterapii jeszcze przed jej zastosowaniem.

Mit nr 4: „Jedzenie lokalnego miodu chroni przed alergią sezonową”

Część osób wierzy, że spożywanie lokalnego miodu może doprowadzić do tolerancji na pyłki. Mit ten wynika z założenia, że skoro miód produkują pszczoły, które przenoszą pyłki, to właśnie te pyłki mogą dostać się do miodu. Jednak wyniki badań klinicznych nie potwierdziły protekcyjnych właściwości niepasteryzowanego miodu w kontekście ryzyka zachorowania na alergie. Alergolodzy wyjaśnili te wyniki w bardzo prosty sposób. Pszczoły miodne zapylają kwiaty wytwarzające duże i lepkie cząsteczki pyłku, które przylegają do owada. Takie duże cząstki pyłku nie utrzymują się w powietrzu, którym oddychamy – nie stanowią zatem czynnika wywołującego alergie wziewne. Spożywanie takiego pyłku wraz z miodem nie wpłynie więc na przebieg tej grupy chorób.

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.allergy-clinic.co.uk/allergies/introduction-to-allergy/allergy-myths/
  2. https://health.howstuffworks.com/diseases-conditions/allergies/allergy-basics/10-allergy-myths10.htm
  3. https://www.rd.com/health/conditions/allergy-myths/
  4. http://www.qldallergy.com/common-allergy-myths
  5. https://abcnews.go.com/Health/Allergies/allergy-myths-debunked/story?id=13622589