Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Diagnostyka alergii – cz. 2: swoiste IgE

Utworzone przez Michał Podkalicki
DPA-Dx Pediatryczny 1 Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Badanie alergenoswoistych IgE można wykonać za pomocą testu Immunoblot, w którym na membranie naniesione są zdefiniowane alergeny w postaci pełnych wodnych ekstraktów lub oczyszczonych białek. Stężenie swoistych IgE jest wyrażone ilościowo w jednostkach kU/l lub półilościowo w klasach EAST, czyli od 0 do 6.

Jak rozpoznać alergię?

Sama obecność przeciwciał nie jest potwierdzeniem alergii. By stwierdzić alergię, muszą być obecne objawy, które korelują z wynikami. Testy alergologiczne typu Immunoblot dają możliwość jednoczesnego badania od kilku do nawet kilkudziesięciu różnych alergenów z jednego pobrania krwi. Dostępne są m.in. panele zawierające alergeny wziewne, pokarmowe, jady owadów czy alergeny mieszane – przeznaczone np. do diagnostyki najmłodszych pacjentów (tzw. panele pediatryczne).

Warto podkreślić, że im wyższa klasa, tym wyższe ryzyko alergii, ale zdarzają się przypadki, kiedy już przy niskich stężeniach/niższych klasach przeciwciał mogą wystąpić silne reakcje alergiczne.

Jak często wykonywać testy serologiczne?

U osób cierpiących na alergię badania powinny być wykonywane co 6–12 miesięcy, ponieważ w tym czasie pacjent uczulony na jeden alergen może uczulić się na kolejny.

Gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.