Czego szukasz?

Neurologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Choroba mózgu – historia pacjentki

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Zdjęcie MRI mózgu Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Tajemnicza choroba zaatakowała mózg 24-letniej Caroline Walsh. W niegdyś nieskazitelnej pamięci Caroline pojawiła się prawie roczna przerwa z tego okresu.

Zaniki pamięci

Dziewczyna historię swojej choroby składała z opowieści przyjaciół oraz z kolekcji zdjęć na Facebooku. Nie pamięta dnia, w którym to wszystko się zaczęło – kiedy jej ojciec znalazł ją w trakcie napadu, a jej ciało wiło się na podłodze. Nie pamięta też, jak budziła się z rękami przywiązanymi do łóżka szpitalnego, błagając siostrę o pomoc w ucieczce, ani następnego dnia, kiedy ogłosiła, że ​​jest członkinią zespołu country „Zac Brown Band”.

Choroba mózgu – przyczyny

Pierwszym wspomnieniem Caroline z tamtego czasu jest sala pooperacyjna wypełniona rodziną i kwiatami. Już wtedy lekarze zdiagnozowali u niej tajemniczą chorobę zwaną autoimmunologicznym zapaleniem mózgu (ang. autoimmune encephalitis – AE). Jest to schorzenie należące do grupy chorób, w których układ odpornościowy (immunologiczny) pacjenta zaczyna atakować własne komórki i tkanki. Takie choroby nazywamy autoimmunologicznymi. W przypadku Caroline Walsh choroba zaatakowała mózg, wywołując reakcję łańcuchową złożoną z objawów, które naśladowały symptomy chorób psychicznych, takich jak depresja czy schizofrenia.

Opracowano na podstawie:

  1. http://www.businessinsider.com/rare-disease-body-attacks-brain-2017-5?IR=T
  2. https://aealliance.org/a-24-year-old-got-a-mysterious-disease/