Czego szukasz?

Borelioza
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Mam rumień wędrujący – co robić?

Utworzone przez Patryk Matuszek
kleszcz wkłuty w skórę Czytanie zajmuje ok. 1 min
Czytanie zajmuje ok. 1 min
Spis treści:

Po stwierdzeniu na skórze rumienia wędrującego należy bezwzględnie udać się do lekarza. Jest to jedyny specyficzny objaw boreliozy pozwalający na rozpoznanie choroby bez konieczności wykonywania badań laboratoryjnych. Należy jednak pamiętać, że nie każde zaczerwienienie na skórze jest rumieniem wędrującym. Może być to zwykły odczyn alergiczny. W filmie wyjaśniamy, jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej.

Należy pamiętać, że nie każde zaczerwienienie na skórze jest rumieniem wędrującym. Może być to zwykły odczyn alergiczny. Jak odróżnić rumień wędrujący od zwykłego zaczerwienienia?

  • Rumień wędrujący nigdy nie pojawia się bezpośrednio po ukłuciu kleszcza, najczęściej po kilku dniach. Zwykłe zaczerwienienie pojawia się po kilku minutach.
  • Rumień wędrujący od momentu pojawienia się ma tendencję do powiększania się, przekraczając umowną granicę 5 cm. Zwykłe zaczerwienienie szybko znika.

Po stwierdzeniu na skórze rumienia wędrującego należy bezwzględnie udać się do lekarza. Jest to jedyny specyficzny objaw boreliozy pozwalający na rozpoznanie choroby bez konieczności wykonywania badań laboratoryjnych.