Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Koronawirus SARS-CoV-2: najważniejsze informacje [wideo]

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
okładka filmu o koronawirusie Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

COVID-19 to ostra choroba układu oddechowego wywoływana przez nowego koronawirusa, czyli SARS-CoV-2, wcześniej znanego jako 2019-nCoV. Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu 2019 w chińskiej prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. Choroba COVID-19 szybko rozprzestrzeniła się w całych Chinach, a wkrótce dotarła do innych państw. Potwierdziła to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w dniu 30 stycznia 2020 ogłaszając stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, a 11 marca 2020 – pandemię COVID-19.

Koronawirus SARS-CoV-2 i pandemia

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 jest przyczyną pandemii – co oznacza, że jest bardzo zakaźny i z łatwością rozprzestrzenia się w wielu regionach świata. W związku z tym zahamowanie dalszego szerzenia się infekcji spowodowanej przez SARS-CoV-2 stało się głównym celem wielu krajów na całym świecie.

Z powodu braku specyficznych objawów rozpoznanie choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2 tylko w oparciu o obraz kliniczny jest niemożliwe. Aby potwierdzić zakażenie nowym koronawirusem, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych.

Badania w laboratorium na SARS-CoV-2

W celu potwierdzenia zakażenia, zgodnie z zaleceniami WHO, stosuje się testy oparte o metodę RT-PCR, które pozwalają na wykrycie wirusa nawet przed upływem 7 dni od momentu zakażenia, czyli jeszcze przed wystąpieniem pierwszych symptomów. Badania genetyczne najwyższą czułość uzyskują między 7. a 14. dniem od kontaktu z nowym wirusem SARS-CoV-2, czyli wtedy kiedy pacjent ma objawy choroby.

Po upływie około tygodnia od wystąpienia pierwszych objawów czułość badań genetycznych w zakażeniach SARS-CoV-2 stopniowo maleje z powodu spadku liczby cząstek wirusa w drogach oddechowych. Wówczas pacjent może otrzymać wynik ujemny badania RT-PCR, pomimo toczącej się infekcji. W tej późniejszej fazie infekcji kluczową rolę zaczynają odgrywać testy z krwi wykrywające charakterystyczne przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, które wydają się być idealnym dopełnieniem metody RT-PCR, wydłużając czas umożliwiający przeprowadzenie wiarygodnej diagnostyki.

Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19

W filmie „Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19 – najczęściej zadawane pytania” znajdziesz podstawowe informacje o koronawirusie SARS-CoV-2 – czynniku zakaźnym COVID-19. Dowiesz się, w jaki sposób przenosi się nowy koronawirus, jak objawia się infekcja, w jaki sposób można ją potwierdzić oraz jak postępować, by zminimalizować ryzyko zakażenia.

Z filmu dowiesz się:

00:13 Co to są koronawirusy?

00:50 W jaki sposób dochodzi do transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 oraz jakie są objawy zakażenia tym wirusem?

01:55 Które regiony są obecnie dotknięte COVID-19?

02:33 Jaki jest czas inkubacji nowego koronawirusa?

02:56 W jaki sposób bada się osoby w kierunku COVID-19?

04:00 Czy mogę zarazić się od osoby, która przechodzi infekcję bezobjawowo? Czy ludzie mogą zarazić się od zwierząt?

04:50 Jak mogę się chronić przed infekcją?