Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Ciąża i niepłodność – poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Czy muszę być na czczo przed planowanym badaniem przeciwciał przeciwko patogenom z grupy TORCH?

Nie, spożywanie posiłków oraz napojów przed badaniem nie wpływa na poziom specyficznych przeciwciał we krwi.

Czy badanie przeciwciał przeciwko patogenom z grupy TORCH muszę wykonać wcześnie rano?

Nie, badanie w kierunku przeciwciał przeciwko patogenom z grupy TORCH nie musi być wykonywane wcześnie rano ani o żadnej konkretnej porze dnia. Zazwyczaj nie ma specjalnych wymagań dotyczących godziny pobrania próbki krwi do tych badań. Możesz umówić się na wykonanie testu w dowolnym dogodnym dla Ciebie czasie.

Ile kosztuje badanie TORCH 10?

Cena badania ustalana jest indywidualnie przez każde laboratorium. W celu sprawdzenia dokładnych kosztów wykonania badania najlepiej skontaktować się telefonicznie bezpośrednio z laboratorium. Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz interesujące Cię badanie. Numer telefonu do placówki jest podany w wynikach wyszukiwania.

Cena badania zależy również od liczby wykrywanych przeciwciał, dlatego testy wieloparametrowe, takie jak TORCH 10, są zwykle droższe, ale ich zaletą jest kompleksowy wynik pomimo pobrania tylko jednej próbki krwi. Dzięki temu, planując ciążę lub w jej trakcie, można zaplanować odpowiednią profilaktykę.

Czy badania krwi w trakcie ciąży są bezpieczne?

Tak, badania krwi w trakcie ciąży są bezpieczne dla matki i dziecka. Badania krwi są często wykonywane w ciąży w celu monitorowania zdrowia matki oraz rozwijającego się płodu. Wyniki tych badań mogą dostarczyć istotnych informacji na temat stanu zdrowia matki, rozwoju płodu oraz potencjalnych zagrożeń dla przebiegu ciąży.

Jak długo trzeba czekać na wynik badania przeciwciał przeciwko patogenom z grupy TORCH?

Czas oczekiwania na wynik jest różny w zależności od laboratorium, w którym wykonujemy badanie. Aby uzyskać informację o czasie realizacji zlecenia, warto skontaktować się z wybranym laboratorium. Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz interesujące Cię badanie. Numer telefonu do placówki jest podany w wynikach wyszukiwania.

Czy badanie TORCH 10 można wykonywać u dzieci?

Badanie TORCH 10 nie jest pomocne w diagnostyce noworodków, ponieważ w ich przypadku poziomy przeciwciał są dużo niższe, a wykryte przeciwciała niekiedy mogą pochodzić od matki. Diagnostyka infekcji wrodzonych u noworodków często wymaga więcej niż jednego badania.

Czy badania krwi w diagnostyce niepłodności są bolesne?

Badania krwi nie są bolesne, a pobranie próbki do badań w diagnostyce niepłodności o podłożu autoimmunizacyjnym nie różni się od standardowej procedury pobrania krwi. Zwykle powoduje ono tylko niewielkie dolegliwości, takie jak delikatne ukłucie lub dyskomfort.

Czy badania laboratoryjne mogą pomóc w identyfikacji przyczyny nawykowych poronień?

Tak, badania wykonywane w laboratorium mogą pomóc w wykryciu ewentualnych przyczyn poronień, ale powinny być wykonywane na zlecenie lekarza, który ma możliwość kompleksowej oceny stanu pacjentki wraz z jej historią medyczną. Przyczyną nawykowych poronień może być zespół antyfosfolipidowy (APS), który wykrywa się m.in. poprzez badania krwi w kierunku przeciwciał antyfosfolipidowych.

Jakie kroki powinna podjąć para starająca się o dziecko po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych z zakresu diagnostyki niepłodności?

Po otrzymaniu wyników badań należy je szczegółowo omówić z lekarzem, który ustali ewentualne dalsze kroki w diagnostyce i leczeniu niepłodności.

Czy badania genetyczne wykonuje się raz w życiu?

Badania przesiewowe w okresie prenatalnym lub testy przesiewowe na obecność genów ryzyka chorób są zazwyczaj przeprowadzane tylko raz w życiu, ponieważ analizują one kod genetyczny, który nie zmienia się w trakcie życia.