Przyczyny niepłodności mogą być różnorodne i obejmują wady anatomiczne, problemy endokrynologiczne (hormonalne), słabą jakość nasienia lub zaburzenia uniemożliwiające zapłodnienie, zagnieżdżenie się oraz rozwój powstałego zarodka. Zarówno niepłodność męska, jak i żeńska mogą być przyczyną trudności w poczęciu dziecka. Często przyczyną niepłodności o tzw. niewyjaśnionej etiologii jest proces autoimmunizacyjny, który największą rolę odgrywa na etapie zagnieżdżania się zarodka lub rozwoju wczesnej ciąży.
Niepłodność autoimmunizacyjną można podejrzewać szczególnie w przypadku:
Testy w kierunku niepłodności o podłożu autoimmunizacyjnym są wykonywane w laboratorium przez wykwalifikowany personel medyczny. Badania serologiczne wykorzystywane w diagnostyce niepłodności polegają na wykrywaniu specyficznych przeciwciał, które uniemożliwiają zapłodnienie lub rozwój ciąży w I trymestrze.
Najczęściej obserwowane przeciwciała w związku z niepłodnością to:
Obecność przeciwciał może zakłócać płodność, utrudniając poczęcie dziecka. Diagnostyka i leczenie niepłodności związanej z procesem autoimmunologicznym wymagają dokładnej analizy, różnicowania z innymi przyczynami niepłodności oraz indywidualnego podejścia do każdej pary.
W przypadku niepłodności o podłożu autoimmunizacyjnym ważne jest zidentyfikowanie, które komórki są celem ataku układu odpornościowego oraz który etap zapłodnienia lub rozwoju ciąży jest utrudniony. Od wyników badań laboratoryjnych (interpretowanych przez lekarza ginekologa) zależy postępowanie terapeutyczne, którego celem jest prawidłowo przebiegająca ciąża. Niekiedy niezbędne jest wykonanie procedur medycznych mających na celu wsparcie procesu rozrodu. Indywidualne podejście do każdej pary jest kluczowe dla osiągnięcia pozytywnego wyniku w leczeniu niepłodności autoimmunologicznej.