Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Profilaktyka zakażeń TORCH

Wirusy, bakterie czy pierwotniaki, które przedostają się do organizmu kobiety ciężarnej, mogą przenikać przez łożysko do rozwijającego się płodu. Kontakt z niektórymi z tych drobnoustrojów w trakcie ciąży może doprowadzić do infekcji płodu. Najbardziej niebezpieczne dla rozwoju płodu są tzw. zakażenia pierwotne, czyli takie, które u przyszłej mamy występują po raz pierwszy.

Najważniejsze zasady zapobiegania infekcjom w ciąży to:

  • dokładne i częste mycie rąk
  • mycie warzyw i owoców
  • niespożywanie nieprzegotowanej wody
  • niespożywanie niedogotowanego lub surowego mięsa (tatar, sushi)
  • unikanie kontaktu z odchodami kota (np. czyszczenie kuwety domowego pupila należy powierzyć komuś innemu) – zapobieganie toksoplazmozie
  • stosowanie rękawic ochronnych do prac ogrodowych – zapobieganie toksoplazmozie

Aby móc ocenić ryzyko wystąpienia zakażeń pierwotnych, które są najniebezpieczniejsze dla dziecka, najlepiej jeszcze na etapie planowania ciąży wykonać w laboratorium badanie z krwi TORCH 10. Jest to badanie, które umożliwia poznanie „serostatusu”, czyli poziomu przeciwciał przeciwko groźnym patogenom w klasie IgG. Informacja o tym, których infekcji pacjentka wcześniej nie przechodziła, pomoże lekarzowi zdecydować o tym, jakie działania profilaktyczne należy podjąć.

Zapobieganie infekcjom w ciąży

Co należy zrobić po uzyskaniu wyników badań TORCH 10 w kierunku specyficznych przeciwciał dla patogenów odpowiedzialnych za groźne zakażenia? Istnieje szereg działań, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji u rozwijającego się płodu. Jeśli wyniki wskazują na brak przeciwciał dla pewnych patogenów, oznacza to, że pacjentka nie posiada odporności po przechorowaniu lub szczepieniu przeciwko danej chorobie zakaźnej. W takim przypadku warto skonsultować się z ginekologiem w celu podjęcia dodatkowych działań, takich jak szczepienie (bezpieczne również w trakcie ciąży), zmiana diety czy unikanie kontaktu z potencjalnymi źródłami zakażenia.

Działania profilaktyczne mogą obejmować również regularne wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego ciążę, unikanie kontaktu z osobami chorymi, stosowanie odpowiedniej higieny osobistej oraz zdrową i zbilansowaną dietę, która wyklucza np. surowe mięso czy ryby. W przypadku podejrzenia zakażenia lub wystąpienia objawów infekcji ważne jest natychmiastowe skontaktowanie się z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym w celu podjęcia odpowiedniego leczenia, które będzie bezpieczne dla dziecka.

Znajomość wyników badań TORCH 10 może pomóc w podjęciu świadomych decyzji i działań profilaktycznych, mających na celu ochronę zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.