Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Interpretacja testów alergicznych DPA-Dx – cz. 2

Utworzone przez Michał Podkalicki
Co powinieneś wiedzieć przed wykonaniem badania w kierunku alergii na jad pszczoły i osy Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Jak interpretować ujemny wynik alergenu w postaci pełnego ekstraktu przy dodatnim wyniku komponentów alergenowych na profilach EUROLINE DPA-Dx?

Pełne ekstrakty alergenowe, wykorzystywane w tradycyjnej diagnostyce serologicznej, stanowią mieszaninę wszystkich komponentów danego źródła alergenu. Niektóre komponenty, choć bardzo istotne pod kątem diagnostycznym, mogą znajdować się w wyciągu alergenowym w bardzo małej ilości. Przykładem jest jeden ze specyficznych komponentów jadu pszczoły – Api m10. Ilość Api m10 w pełnym ekstrakcie jest niewielka i pomimo występowania u pacjenta specyficznych przeciwciał przeciwko Api m10 pasmo alergenowe dla pełnego ekstraktu może nie zostać wybarwione. Uzyskany wynik będzie w tym przypadku fałszywie negatywny i może utrudnić postawienie odpowiedniej diagnozy.

Precyzyjne testy alergiczne

W testach molekularnych EUROLINE DPA-Dx dzięki zastosowaniu rekombinowanych białek możliwe jest umieszczenie wysokooczyszczonego komponentu w dużej ilości, a tym samym wykrycie nawet najmniejszej ilości przeciwciał i potwierdzenie uczulenia.

W zaprezentowanym poniżej przykładowym wyniku testu EUROLINE DPA-Dx Jady owadów 3 zostały wybarwione następujące pasma alergenowe:

  • Api m10 (komponent jadu pszczoły) – świadczy o występowaniu w surowicy pacjenta specyficznych IgE przeciwko Api m10
  • pasmo kontrolne – świadczy o prawidłowym wykonaniu badania przez diagnostę laboratoryjnego

Można się spodziewać, że przy dodatnim  Api m10 zostanie wybarwione również pasmo pełnego ekstraktu jadu pszczoły – Api m10 znajduje się przecież w wyciągu. Negatywny wynik dla jadu pszczoły może w tym przypadku sugerować, że ilość Api m10 w pełnym ekstrakcie była zbyt mała.

Profil DPA-Dx Jady owadów 3

Należy pamiętać, że do klinicznego rozpoznania alergii niezbędne jest potwierdzenie objawów klinicznych u pacjenta. Sam pozytywny wynik testu nie jest równoznaczny z rozpoznaniem objawowej alergii.

Diagnostyka alergii na jady owadów

Przeciwciała przeciwko jadów owadów można oznaczyć przy użyciu profili EUROLINE DPA-Dx: Jady owadów 2, Jady owadów 3, EUROLINE: Jady owadów oraz Duży profil alergiczny.

Gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.