Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Interpretacja testów alergicznych DPA-Dx – cz. 1

Utworzone przez Michał Podkalicki
Dzbanek i szklanka z mlekiem Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Jak interpretować dodatni wynik alergenu w postaci pełnego ekstraktu przy ujemnym wyniku komponentów alergenowych na profilach EUROLINE DPA-Dx?

Pełne ekstrakty alergenowe zawierają mieszaninę wszystkich możliwych białek z danego źródła alergenu, zarówno istotnych pod kątem identyfikacji rzeczywistej przyczyny alergii (alergeny specyficzne), jak i tych, które mogą powodować reakcje krzyżowe (np. panalergenów). Do komponentów obecnych w pełnym ekstrakcie alergenowym należą również cząsteczki, które w ogóle nie będą wpływały na rozwój alergii.

Na wybranych profilach molekularnych EUROLINE DPA-Dx oprócz pełnych ekstraktów alergenowych umieszczone są także komponenty wyselekcjonowane ze źródła alergenu, które mają znaczenie diagnostyczne, np. komponenty specyficzne, komponenty odpowiedzialne za reakcje krzyżowe, marker CCD.

Ograniczona liczba komponentów umieszczonych na pasku testowym w porównaniu do pełnego ekstraktu może powodować sytuacje, w których uzyskamy dodatnie pasmo dla pełnego ekstraktu, a wszystkie pasma komponentów alergenowych pozostaną ujemne. Świadczy to o występowaniu w surowicy pacjenta specyficznych IgE przeciwko innym białkom (komponentom) niż te, które zostały wykorzystane do produkcji testu.

W zaprezentowanym poniżej przykładowym wyniku testu EUROLINE DPA-Dx Mleko 1 zostały wybarwione następujące pasma:

  • mleko (pełen ekstrakt) – świadczy o występowaniu w surowicy pacjenta specyficznych IgE przeciwko białkom zawartym w mleku, ale nie wiemy dokładnie jakim
  • pasmo kontrolne – świadczy o prawidłowym wykonaniu badania przez diagnostę laboratoryjnego

Pasma alergenowe dla wyselekcjonowanych do produkcji testu alergenów: alfa-laktoalbuminy, beta-laktoglobuliny, kazeiny, laktoferyny, surowiczej albuminy wołowej (BSA) – pozostały ujemne. Ponieważ mleko krowie ma w swoim składzie ponad 30 różnych białek, możliwe jest, że pacjent produkuje przeciwciała przeciwko innym białkom niż te, które znajdują się w teście.

Profil Mleko

Należy pamiętać, że do klinicznego rozpoznania alergii niezbędne jest potwierdzenie objawów klinicznych u pacjenta. Sam pozytywny wynik testu nie jest równoznaczny z rozpoznaniem objawowej alergii.

Molekularne testy alergologiczne

Przeciwciała przeciwko komponentom mleka można oznaczyć przy użyciu profili EUROLINE DPA-Dx: Mleko 1, Pediatryczny 1 oraz Pediatryczny.

Gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.