Czego szukasz?

Celiakia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Ataksja glutenowa

Utworzone przez Małgorzata Nieżychowska
kobietę boli głowa Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Typowe objawy celiakii dotyczą problemów ze strony układu pokarmowego, ataksja zdecydowanie do nich nie należy. Są to przede wszystkim przewlekłe biegunki, i niskorosłość u dzieci, a także związane z tym choroby niedoborowe (np. osteoporoza i anemia), wynikające z braku zdolności wchłaniania składników pokarmowych przez zniszczone kosmki jelitowe.

Część pacjentów celiakalnych skarży się jednak na całkiem inne objawy – o naturze neurologicznej. Są to m.in. drgawki, silne bóle głowy, padaczka, a także najczęściej występująca ataksja móżdżkowa, czyli niezborność ruchów. Według niektórych badań nawet co dziesiąta osoba chora na celiakię może doświadczać takich symptomów, a 15% wszystkich rodzajów ataksji, z którymi spotyka się lekarz neurolog, wynika z celiakii.

Ataksja obejmuje zespół różnych objawów wynikających z nieprawidłowego działania móżdżku. Do najpowszechniejszych z nich zaliczamy:

 • pieczenie, mrowienie, drętwienie w dłoniach i stopach
 • brak czucia w końcach palców stóp i dłoni (dystalna utrata czucia)
 • brak koordynacji ruchowej, np. chwiejny chód
 • wypadanie przedmiotów z rąk
 • drętwienie i inne nieprzyjemne odczucia na twarzy, tułowiu lub w obszarze lędźwiowo-krzyżowym
 • zaburzenia mowy (dysartria)
 • oczopląs, porażenie wzroku
 • zmniejszone odruchy kostki
 • ogólne osłabienie

Co ciekawe, nie zawsze w parze z ataksją idą objawy ze strony układu pokarmowego lub niedobory witamin, a bardzo trudno o postawienie prawidłowej diagnozy, kiedy nic nie wskazuje na celiakię lub inne zaburzenie należące do spektrum chorób glutenozależnych. Bywa, że w jelicie nie zachodzą zmiany charakterystyczne dla celiakii. W ataksji zazwyczaj obecne są zarówno przeciwciała antygliadynowe (a/GAF lub a/DGP), jak i przeciwciała przeciwko transglutaminazie 2 (a/tTG2) oraz 6 (a/tTG6). U większości badanych osób niepokojące zmiany są widoczne w badaniach obrazowych, m.in. rezonansie magnetycznym. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że objawy ataksji występują także u osób z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten i to głównie u nich brak jest markerów takich jak zanik kosmków i obecność przeciwciał przeciwko transglutaminazie 2 (a/tTG2). W tym wypadku również ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej powinno przynieść oczekiwane efekty.

Opracowano na podstawie:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5591866/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25925933/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26832652

Zdjęcie: Designed by Freepik