Objawy celiakii mogą manifestować się na wiele sposobów ze strony różnych układów i narządów organizmu. Symptomy zwykle dzieli się na dwa rodzaje: typowe, czyli klasyczne, oraz atypowe, czyli nieklasyczne objawy, które zwykle nie są kojarzone z celiakią. Obraz kliniczny choroby może zmieniać się wraz z wiekiem (w pierwszych latach życia dominują klasyczne objawy, w późniejszych atypowe).
Zróżnicowanie objawów celiakii jest źródłem trudności diagnostycznych, w związku z czym znacząca liczba przypadków pozostaje nierozpoznana. Autorzy wielu opracowań dotyczących celiakii porównują występowanie tej choroby do obrazu góry lodowej – zdiagnozowane przypadki stanowią jedynie wierzchołek góry, podczas gdy przeważająca większość to celiakia niezdiagnozowana. Szacuje się, że średnio upływa około 12 lat od wystąpienia pierwszych objawów klinicznych do postawienia diagnozy!
Klasyczna postać celiakii najczęściej występuje u dzieci poniżej 2. roku życia. W postaci klasycznej celiakii występują takie objawy, jak:
Obecnie w większości krajów obserwowany jest spadek częstości występowania klasycznej postaci choroby z jej typowymi objawami.
Nieklasyczna postać celiakii jest najczęstszym typem celiakii, który może wystąpić w każdym wieku. Przejawia się różnorodnymi dolegliwościami, które nie są kojarzone z celiakią i wynikają z nieprawidłowości we wchłanianiu składników odżywczych oraz procesów autoimmunizacyjnych.
U pacjentów mogą manifestować się takie objawy, jak np.: