Czym jest choroba Duhringa?
Choroba Duhringa to inaczej opryszczkowate zapalenie skóry lub dermatitis herpetiformis. Charakteryzuje się zmianami skórnymi, które są konsekwencją odkładania się złogów immunoglobulin typu A. Jest to rzadka choroba, która najczęściej objawia się między 14. a 40. rokiem życia. Poniżej 20. r.ż. częściej dotyka dziewczyny, z kolei w wieku dorosłym – mężczyzn. Tak samo jak klasyczna postać celiakii, choroba Duhringa jest dziedziczna. Z tego powodu zmiany skórne powinny naprowadzić na tę jednostkę chorobową przede wszystkim u pacjentów, którzy mają rozpoznaną celiakię w rodzinie.
Z racji tego, że jest to choroba skóry, pacjenci z objawami trafiają najpierw do specjalisty dermatologa, lecz także tutaj podstawą leczenia jest ścisła dieta bezglutenowa. Dzięki niej po 6 miesiącach stwierdza się ustąpienie zmian skórnych. Czasami pełne wyleczenie, czyli brak zmian na skórze, następuje dopiero po kilku latach stosowania ścisłej diety bezglutenowej. Dodatkowo, leczenie wspomaga także eliminowanie z diety jodu.
Diagnostyka choroby Duhringa
Do potwierdzenia choroby służy biopsja skóry – wycinek zazwyczaj pobiera się z pośladków. Reszta markerów diagnostycznych jest taka sama, jak w klasycznej postaci celiakii. Z badań serologicznych wyróżnić możemy badanie przeciwciał przeciwko endomysium (a/EmA), transglutaminazie tkankowej (a/tTG) oraz deamidowanym peptydom gliadyny (a/DGP). Osoby z chorobą Duhringa mają także dodatnie markery genetyczne, czyli genotyp HLA-DQ2 lub/i HLA-DQ8. Większość lekarzy zleca także biopsję jelita.
Objawy choroby Duhringa
Choroba objawia się wielopostaciowymi zmianami skórnymi, które powinny nas zaniepokoić szczególnie w momencie bardzo nasilonego swędzenia i pieczenia. Z tego powodu pacjenci mają także wiele strupów i blizn, najczęściej niewspółmiernych do łagodnego wyglądu zmian skórnych. Zmiany objawiają się w postaci pęcherzyków i grudek, którym towarzyszy rumień.
Najczęstsze umiejscowienie zmian skórnych
Pęcherze pojawiają się w wielu miejscach na ciele. Wymienić tutaj można:
- kolana
- łokcie
- okolice kości krzyżowej
- pośladki
- okolice łopatek
- twarz
- owłosioną skórę głowy
Jak widać, dieta bezglutenowa konieczna jest w wielu jednostkach chorobowych, a opryszczkowate zapalenie skóry jest jedną z nich.
Opracowano na podstawie:
- Materiały Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
- Mendes F. et al., Review: Dermatitis herpetiformis, An Bras Dermatol. 2016; 88 (4): 594–599.