Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

SIBO podczas ciąży

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Kobieta z bolącym brzuchem Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Według niektórych wzdęcia, gazy i nudności są normalne u kobiet w ciąży. Co jednak, jeśli dolegliwości się nasilają lub są związane z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego? Przykładem tych ostatnich może być zespół SIBO – sprawdź, jak się go diagnozuje i leczy.

Co to jest zespół SIBO

Jelito cienkie odpowiada za wchłanianie produktów trawienia pokarmu, a proces ten jest kluczowy dla prawidłowego odżywienia naszego organizmu. W jelicie cienkim bytują bakterie, ale jest ich znacznie mniej niż w jelicie grubym. Jelito grube i cienkie różnią się również rodzajem zamieszkujących je bakterii. SIBO (ang. small intestinal bacterial overgrowth) to zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, czyli stan, w którym obserwuje się znaczny wzrost liczby bakterii w jelicie cienkim, przy czym pośród nich znajdują się także te pierwotnie występujące w jelicie grubym.

Objawy zespołu SIBO

SIBO można podejrzewać u osób, u których występują:

  • gazy
  • wzdęcia
  • biegunki
  • bóle lub skurcze brzucha
  • zaparcia (mniej powszechne od biegunek)
  • niedobory witaminy B12 oraz innych witamin i minerałów
  • zaburzenia we wchłanianiu tłuszczów

SIBO podczas ciąży

Żywienie jest jednym z najsilniej oddziałujących czynników zewnętrznych wpływających na rozwój dziecka w trakcie ciąży. W ciągu pierwszych miesięcy ciąży rozwijający się płód jest szczególnie wrażliwy m.in. na niedobór składników pokarmowych. Nieodpowiedni ich poziom może prowadzić do trwałych modyfikacji wielu procesów metabolicznych i hormonalnych [1]. W przyszłości może to skutkować rozwojem zaburzeń związanych z niewłaściwą dietą, takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz choroby sercowo-naczyniowe.

Zespół SIBO może powodować nieprawidłowe trawienie i wchłanianie niektórych składników odżywczych, co skutkuje m.in. utratą masy ciała i niedożywieniem, niedoborem witaminy B12 czy witamin A i D [2]. Dlatego najlepiej jeszcze przed ciążą wyjaśnić przyczynę swoich dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Prawidłowa diagnostyka jest tu kluczowa, ponieważ podobne objawy mogą występować w początkowych fazach zespołu jelita drażliwego czy chorób autoimmunizacyjnych układu pokarmowego.

Diagnostyka i leczenie SIBO

Jak zdiagnozować SIBO? Oprócz dokładnego wywiadu i oceny dolegliwości pacjenta niezbędne są również dodatkowe badania. Złotym standardem w diagnostyce SIBO są tzw. wodorowe testy oddechowe. W takich testach mierzy się wydzielany przez bakterie wodór, obecny w wydychanym przez pacjenta powietrzu. Wyniki tych badań należy oczywiście interpretować w połączeniu z obrazem klinicznym pacjenta, ponieważ nieprawidłowe stężenie wodoru może świadczyć także o niewydolności trzustki lub celiakii.

SIBO leczy się odpowiednio dobraną antybiotykoterapią. Pomocne jest także przejście pacjenta na dietę niskowęglowodanową, wolną od białej, rafinowanej mąki, a także cukrów oraz alkoholu. Leczenie musi być prowadzone na zlecenie i pod kontrolą lekarza.

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/119755,jak-powinna-sie-odzywiac-kobieta-w-ciazy.
  2. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.12.