Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Czynniki wpływające na rozwój alergii – cz. 1

Utworzone przez Michał Podkalicki
W jakim wieku zaczynać diagnostykę alergii Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Predyspozycje genetyczne do alergii

Obserwacje kliniczne jednoznacznie wskazują, że ryzyko wystąpienia alergii jest znacznie wyższe u osób z obciążeniem rodzinnym i może wynieść nawet 60%, gdy u obojga rodziców stwierdzono alergię. Dodatkowo predyspozycję genetyczną w dziedziczeniu alergii wykazano, badając bliźnięta. W grupie bliźniąt jednojajowych współistnienie alergii pokarmowej na orzeszki ziemne wykazano na poziomie 64%, podczas gdy u bliźniąt dwujajowych wskaźnik wyniósł jedynie 7%.

Trwają intensywne badania dotyczące poszukiwania genów odpowiedzialnych za powstanie alergii. Obecnie wiemy, że dziedziczenie alergii ma charakter wielogenowy. Poznano kilkadziesiąt genów związanych z chorobami alergicznymi, głównie astmą.

Stwierdzono także liczne powiązania określonych antygenów układu zgodności tkankowej (ang. major histocompatibility complex, MHC) z odpowiedzią na dany alergen, m.in. osoby z HLA-DRB3*0101 częściej wykazują alergię na pyłek brzozy.

Gdzie mogę wykonać testy alergiczne?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.