Alergia na zapachy
Substancje zapachowe występują zarówno w kosmetykach, jak i w odświeżaczach powietrza, środkach czystości, detergentach, pastach i woskach. Są wszędzie wokół nas. Należy jednak pamiętać, że otaczanie się miłym aromatem może wiązać się z ryzykiem wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości.
Gdy perfumy uczulają
Naukowcy na całym świecie donoszą o wzroście częstości występowania alergii na związki chemiczne będące składnikami kosmetyków – w tym właśnie na środki zapachowe. W samym przemyśle perfumeryjnym używa się blisko 3000 aromatów, a pojedyncze produkty mogą zawierać mieszaninę nawet do 300 takich związków. Szacuje się, że u aż 1-16% ludzi występuje nadwrażliwość na środki zapachowe, która najczęściej objawia się pod postacią kontaktowego zapalenia skóry, pokrzywki kontaktowej lub reakcji fototoksycznych. Uczulać mogą zarówno naturalne aromaty, takie jak np. olejki roślinne, jak i syntetyczne substancje zapachowe. Te drugie, z uwagi na dużo niższą cenę, są coraz częściej stosowane w przemyśle kosmetycznym, z drugiej jednak strony charakteryzują się znacznie silniejszymi właściwościami uczulającymi.
Alergizujące odświeżacze powietrza
Już w 2011 roku uczestnicy branżowego spotkania American College of Asthma, Allergy and Immunology donosili, że coraz więcej alergologów obserwuje pacjentów, u których po kontakcie z odświeżaczami powietrza występuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Objawy towarzyszące kontaktowi z tymi środkami to podrażnienie oczu i gardła oraz bóle i zawroty głowy. Przyczyną tych dolegliwości jest obecność tzw. lotnych związków organicznych i substancji zapachowych w składzie tych produktów. To właśnie one mogą prowadzić do wystąpienia alergii na te środki. Inne wyroby, które często stosujemy w naszym domu, aby poprawić zarówno odczuwalną woń, jak i swój własny nastrój, to świece zapachowe. Warto jednak pamiętać o tym, że tak samo jak tradycyjne odświeżacze mogą one przyczynić się do wystąpienia niepożądanych reakcji. Dr Stanley Fineman – alergolog z Atlanty z ponad 35-letnim stażem – zaleca więc rezygnację ze stosowania odświeżaczy powietrza. Zamiast tego poleca, aby po prostu regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Zapewni to nam świeżość bez ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych reakcji alergicznych.
Powrót octu i sody
Kolejną grupę produktów, które stanowią źródło uczulających substancji zapachowych, stanowią szeroko pojęte środki czystości. Wykazano, że stan zdrowia osób, które w swojej pracy zawodowej stosują ich dużo, jest gorszy niż pozostałych ludzi. Z uwagi na częste niepożądane reakcje, jakie wywołuje stosowanie środków czystości – do łask zaczynają powoli powracać metody stosowane przez nasze prababcie, czyli czyszczenie powierzchni za pomocą sody oczyszczonej i octu. Jak widać, popularne ostatnio ekologiczne trendy mogą posłużyć nie tylko środowisku ale również nam samym.
Gdzie mogę wykonać testy alergiczne?
Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.
Opracowano na podstawie:
- https://www.seeker.com/air-fresheners-not-uplifting-for-allergies-1765503647.html
- Kieć-Świerczyńska M., Kręcisz B., Świerczyńska-Machura D., Uczulenie na kosmetyki i środki zapachowe, Medycyna Pracy 2004; 55 (2): 203–206.