Czego szukasz?

Neurologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Konsekwencje zapalenia mózgu

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Grupa dyskutujących ludzi Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Autoimmunologiczne zapalenie mózgu najczęściej ma nagły przebieg – stan pacjentów pogarsza się bardzo szybko, a większość chorych wymaga intensywnej opieki. Z uwagi na zaburzenia pamięci, nagłe zmiany zachowania, zaburzenia poznawcze i psychozy, chorzy kierowani są do lekarzy psychiatrów. Jednak przy szybkim zdiagnozowaniu choroby i wdrożeniu odpowiedniego leczenia oraz rehabilitacji, większość pacjentów wraca do pełni zdrowia. Niestety, pacjenci, którzy przebyli  zapalenie mózgu, często doświadczają zmian w sposobie myślenia, zachowaniu i uczuciach. Zmiany te mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności, takich jak:

  • praca
  • prowadzenie pojazdu
  • prowadzenie gospodarstwa domowego
  • spędzanie czasu z przyjaciółmi lub rodziną

Konsekwencje zapalenia mózgu

Problemy z prowadzeniem pojazdu

Prowadzenie samochodu pociąga za sobą wiele bardziej złożonych umiejętności, niż tylko mechaniczna zdolność prowadzenia pojazdu. Trudności z koncentracją, problemy z pamięcią, trudności w uczeniu się, spowolniona reakcja i problemy emocjonalne są powszechne po zapaleniu mózgu i mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów. W niektórych przypadkach również upośledzenia fizyczne lub zaburzenia widzenia, drgawki mogą stanowić poważne trudności dla tych, którzy chcą wrócić do jazdy samochodem.

Trudność z powrotem do pracy zawodowej

Niektórzy pacjenci po autoimmunologicznym zapaleniu mózgu bez problemu wracają do pracy zawodowej. Jednak dla innych powrót do zawodu jest dużym wyzwaniem, a czasem wykonywanie zawodowych obowiązków staje się niemożliwe. Powrót do pracy może być utrudniony przez wiele rzeczy, takich jak problemy z pamięcią, zmęczenie, wahania nastroju, ograniczone zdolności organizacyjne, obawy i stres, a nawet uprzedzenia potencjalnych pracodawców.

Problemy finansowe

Pobyt w szpitalu, leczenie, rehabilitacja, niezdolność do powrotu do pracy i problemy z ubezpieczeniem mogą mieć wpływ na domowy budżet. Kłopoty finansowe dodatkowo mogą pogłębić stres wywołany przez chorobę i jej konsekwencje.

Zaburzone relacje rodzinne

Zapalenie mózgu może mieć wpływ na relacje rodzinne. Wszystkie rodziny są różne, ale niezależnie od tego, jak dobrze funkcjonuje rodzina, mogą pojawić się poważne wyzwania. Ulga związana z tym, że ​​ukochana osoba przeżyła chorobę, często zostaje przysłonięta przez emocje osoby, która wyzdrowiała (a często nie pamięta przebiegu swojej choroby). Może to wywołać konflikt emocjonalny: ulga i radość z jednej strony, a zamieszanie, a nawet złość z drugiej strony, ponieważ osoba dotknięta chorobą odkrywa, że ​​jej bliscy nie są zdolni do funkcjonowania tak, jak przed jej zachorowaniem.