Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Kalendarz pylenia – cz. 1: leszczyna

Utworzone przez Michał Podkalicki
Leszczyna Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Kiedy pyli leszczyna

Okres pylenia drzew i innych roślin kojarzony jest z miesiącami wiosennymi oraz letnimi. Tymczasem już w styczniu można odczuwać dolegliwości związane z wystąpieniem reakcji alergicznej na pyłek drzew. Jednym z  najwcześniej rozpoczynających pylenie drzew jest leszczyna, której pyłek pojawia się w powietrzu jako pierwszy. Okres pylenia tej rośliny obejmuje miesiące od stycznia do końca kwietnia. Szczyt stężenia pyłku leszczyny w powietrzu obserwujemy po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia pylenia.

Rozpoczęcie pylenia leszczyny uznawane jest nieformalnie jako zwiastun botanicznego przedwiośnia w Polsce.

Leszczyna jest krzewem osiągającym od 2 m do 5 m wysokości. Charakterystyczne są męskie kwiaty, tworzące zwisające, żółte pęki, które mają do około 5 cm i zebrane są po 3-4 w gronie. Kwiaty wytwarzane są jesienią, a ich intensywny, żółty kolor można obserwować już zimą. Owoce leszczyny wytwarzane są w formie wszystkim znanych orzechów laskowych, które mogą powodować alergie pokarmowe. W Polsce rośnie tylko jeden gatunek tego krzewu – Corylus avellana, czyli leszczyna pospolita.

Alergeny leszczyny

Najlepiej poznanymi alergenami leszczyny są:

  • Cor a1 – alergen główny z rodziny białek PR-10, na który uczulonych jest prawie 100% osób z alergią na pyłek leszczyny
  • Cor a2 – z rodziny profilin
  • Cor a10

Alergii na pyłek leszczyny może towarzyszyć alergia na brzozę czy olchę. Istnieją cztery izoformy białka Cor a1, wykazujące różne właściwości antygenowe i alergiczne. Sekwencja białka Cor a1 jest w 80,5–83% identyczna z sekwencją głównego alergenu pyłku brzozy Bet v1, co powoduje wystąpienie krzyżowej reakcji alergicznej na pyłek obu roślin. Białka Cor a1 oraz Cor a2 są alergenami obecnymi zarówno w pyłku leszczyny, jak i orzechach laskowych, dlatego też objawy alergii u osoby uczulonej na leszczynę mogą występować również po spożyciu orzechów laskowych.

Obecnie w Polsce, ze względu na niskie temperatury, które zatrzymują wegetację, nie notujemy jeszcze pyłku leszczyny w powietrzu. Wzrost temperatury spowoduje rozpoczęcie kwitnienia leszczyny, co przełoży się na zagrożenie dla osób z alergią na ten rodzaj pyłku.

Diagnostyka alergii na pyłki

Alergię na pyłek leszczyny można potwierdzić testami: EUROLINE Wziewny, EUROLINE Duży profil alergiczny, EUROLINE Pediatryczny-wziewny, EUROLINE Drzewa oraz EUROLINE Litewski.

Gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.