Czego szukasz?

Borelioza
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Jakie testy na boreliozę należy wykonać?

Utworzone przez Patryk Matuszek
testy na boreliozę Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Diagnostyka boreliozy opiera się na testach serologicznych, w których wykrywa się przeciwciała produkowane przez układ immunologiczny. Nie należy wykonywać badań przeciwciał od razu (w ciągu kilku dni) po ukłuciu przez kleszcza. Układ odpornościowy potrzebuje aż 4 tygodni, by wytworzyć przeciwciała, dlatego w tym okresie badania najpewniej wyjdą ujemne. W pierwszej kolejności wytwarzane są przeciwciała w klasie IgM, a następnie IgG.

Zgodnie z rekomendowaną strategią, w pierwszym etapie należy wykonać wysoko czuły test przesiewowy – ELISA. Zadaniem takiego testu jest wydanie wiarygodnego wyniku negatywnego (prawdziwie negatywnego). Na tym etapie diagnostyki istotne jest, aby mieć pewność, że pacjent, który otrzymuje wynik negatywny, nie wymaga dalszej diagnostyki w kierunku boreliozy. W tym celu należy wykluczyć obecność wszystkich możliwych przeciwciał, jakie układ immunologiczny człowieka może wytworzyć w efekcie zakażenia. Najlepiej spisują się testy ELISA oparte o tzw. pełen lizat bakteryjny (wszystkie antygeny krętka Borrelia). Wynik ujemny takiego testu jest ostateczny, co oznacza, że borelioza jest wykluczona.

Jeśli wynik testu ELISA jest pozytywny lub graniczny (wątpliwy), należy wykonać test potwierdzający Western blot. Taka strategia umożliwia wykluczenie reakcji z białkami nieswoistymi dla Borrelia, które mogły reagować w teście ELISA. W teście potwierdzającym wykrywane są reakcje z antygenami wysoko swoistymi dla Borrelia. Pojęcie Western blot ma dziś charakter bardziej umowny. Klasyczne testy Western blot są coraz częściej zastępowane jest przez testy Lineblot, w których stosowane są oczyszczone antygeny lub antygeny rekombinowane.

Badania serologiczne w kierunku boreliozy można wykonać w wielu laboratoriach medycznych w Polsce. Wpisz nazwę swojej miejscowości w wyszukiwarkę na górze strony, a dowiesz się, gdzie znajdziesz najbliższe laboratorium.

Lekarz na podstawie objawów i uzyskanych wyników badań laboratoryjnych może podjąć decyzję o leczeniu. Rozpoznanie NIGDY nie może być postawione tylko na podstawie samych badań laboratoryjnych.