Neuropatia aksonalna jest schorzeniem, w którym komórki nerwowe funkcjonują nieprawidłowo z powodu uszkodzenia aksonów. Efektem tego procesu może być uczucie mrowienia, pieczenia, osłabienie, drętwienie lub utrata funkcji motorycznych. Kilka opisów stosowanych jest do różnych profili objawowych, włączając obwodową neuropatię aksonalną, motoryczną neuropatię aksonalną, różne odmiany tej choroby mogą mieć także przebieg ostry lub chroniczny.
Neuropatie z utratą aksonów – przyczyny
Neuropatie mogą być spowodowane defektami genetycznymi, chorobami zakaźnymi, autoimmunologicznymi, nowotworowymi, endokrynologicznymi, metabolicznymi, wrodzonymi, toksycznymi lub ich przyczyna może pozostać nieznana, pomimo przeprowadzenia szerokiej diagnostyki.
Neuropatie z utratą aksonów – objawy
Uczucie mrowienia, kłucia i pieczenia są często pierwszymi symptomami, ale mogą utrzymywać się pomimo postępu choroby. Drętwienie może występować z lub bez wpływu na funkcje motoryczne, natomiast utrata funkcji motorycznych lub osłabienie mogą, lecz nie muszą współwystępować z utratą czucia. Pacjent może także utracić zdolność odczuwania ciepła i zimna w obrębie zaatakowanego obszaru.
Neuropatia aksonalna tym różni się od demielizacyjnej, że polega raczej na degeneracji całego aksonu niż osłonki mielinowej otaczającej akson. Jednakże zbyt późno wykryte i nieleczone neuropatie demielizacyjne mogą doprowadzić także do zniszczenia aksonu. Aksonalna neuropatia obwodowa rozpoczyna się od nerwów kończyn, głównie dłoni i stóp i może oznaczać przerwanie sygnału nerwowego w jednych i drugich. Motoryczna neuropatia aksonalna wpływa głównie na funkcje ruchowe tkanki mięśniowej i może, lecz nie musi, prowadzić do zmian w przekazywaniu informacji czuciowych.