Identyfikacja przeciwciał przeciwko komponentom może być bardzo pomocna w przypadku diagnostyki zespołu alergii jamy ustnej. W tej chorobie krzyżowa reaktywność przeciwciał u osób z pierwotną alergią na pyłek roślin, np. Bet v1 z pyłku brzozy, jest także przyczyną łagodniejszych objawów w obrębie jamy ustnej po spożyciu surowych warzyw i owoców, zawierających komponenty o podobnej budowie do Bet v1. Odczulanie na pyłek brzozy u takich osób mocno ograniczy lub nawet całkowicie wyeliminuje te dodatkowe objawy. Ponadto identyfikacja innych komponentów związanych z reakcjami krzyżowymi pozwala na stwierdzenie, z jakimi alergenami pacjent może reagować krzyżowo. Dzięki temu możliwe jest prewencyjne wykluczenie z diety tych produktów, które mogą wywołać objawy alergii.
Molekularna diagnostyka alergii ma jeszcze jedną przewagę nad klasycznymi testami. Pozwala na modyfikację komponentów w taki sposób, aby zapewnić ich maksymalną specyficzność. W pozyskiwanych z naturalnego źródła (natywnych) alergenach jadów owadów, pyłku traw i drzew czy roztoczy kurzu domowego znajdują się struktury CCD, co w przypadku obecności w surowicy pacjenta przeciwciał anty-CCD może wpłynąć na wynik testów serologicznych. W molekularnych testach EUROIMMUN jest inaczej, np. w EUROLINE DPA-Dx Jady owadów komponenty jadów pszczoły i osy są pozbawione tych struktur, a więc obecność przeciwciał nie będzie wpływała na wynik testów. Podobnie w przypadku innych profili, m.in. EUROLINE DPA-Dx Pyłki, gdzie zastosowano rekombinowane komponenty pyłku brzozy i tymotki, pozbawione struktur CCD. Zapewnia to dużą wiarygodność wyników i wysoką trafność diagnostyczną.
Natywny (oczyszczony ze źródła alergenu) komponent alergenowy zawierający reszty CCD, odpowiedzialne za występowanie reakcji krzyżowych, oraz uzyskany metodami inżynierii genetycznej rekombinowany komponent pozbawiony struktur CCD.