Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Identyfikacja reakcji krzyżowych – cz. 4: Molekularne testy serologiczne II

Utworzone przez Michał Podkalicki
Identyfikacja reakcji krzyżowych Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Identyfikacja przeciwciał przeciwko komponentom może być bardzo pomocna w przypadku diagnostyki zespołu alergii jamy ustnej. W tej chorobie krzyżowa reaktywność przeciwciał u osób z pierwotną alergią na pyłek roślin, np. Bet v1 z pyłku brzozy, jest także przyczyną łagodniejszych objawów w obrębie jamy ustnej po spożyciu surowych warzyw i owoców, zawierających komponenty o podobnej budowie do Bet v1. Odczulanie na pyłek brzozy u takich osób mocno ograniczy lub nawet całkowicie wyeliminuje te dodatkowe objawy. Ponadto identyfikacja innych komponentów związanych z reakcjami krzyżowymi pozwala na stwierdzenie, z jakimi alergenami pacjent może reagować krzyżowo. Dzięki temu możliwe jest prewencyjne wykluczenie z diety tych produktów, które mogą wywołać objawy alergii.

Molekularna diagnostyka alergii ma jeszcze jedną przewagę nad klasycznymi testami. Pozwala na modyfikację komponentów w taki sposób, aby zapewnić ich maksymalną specyficzność. W pozyskiwanych z naturalnego źródła (natywnych) alergenach jadów owadów, pyłku traw i drzew czy roztoczy kurzu domowego  znajdują się struktury CCD, co w przypadku obecności w surowicy pacjenta przeciwciał anty-CCD może wpłynąć na wynik testów serologicznych. W molekularnych testach EUROIMMUN jest inaczej, np. w EUROLINE DPA-Dx Jady owadów komponenty jadów pszczoły i osy są pozbawione tych struktur, a więc obecność przeciwciał nie będzie wpływała na wynik testów. Podobnie w przypadku innych profili, m.in. EUROLINE DPA-Dx Pyłki, gdzie zastosowano rekombinowane komponenty pyłku brzozy i tymotki, pozbawione struktur CCD. Zapewnia to dużą wiarygodność wyników i wysoką trafność diagnostyczną.

reakcje krzyżowe przyczyny

Natywny (oczyszczony ze źródła alergenu) komponent alergenowy zawierający reszty CCD, odpowiedzialne za występowanie reakcji krzyżowych, oraz uzyskany metodami inżynierii genetycznej rekombinowany komponent pozbawiony struktur CCD.