Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Dlaczego wynik testu serologicznego jest pozytywny, a nie mam objawów alergii?

Utworzone przez Michał Podkalicki
Dlaczego wynik testu serologicznego jest pozytywny, a nie mam objawów alergii? Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Pozytywny wynik testu na alergię EUROLINE nie zawsze jest związany z alergią kliniczną i nie powinien być samodzielnie oceniany przez pacjenta. Każdy wynik musi zostać zweryfikowany przez lekarza, który obok wyników testu EUROLINE powinien wziąć pod uwagę historię choroby i występujące objawy kliniczne.

Możliwe przyczyny pozytywnych wyników testu na alergię EUROLINE przy braku objawów klinicznych

Atopia – czyli dziedziczna skłonność do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE

Możliwa jest więc sytuacja, w której wykryjemy specyficzne przeciwciała IgE przy jednoczesnym braku objawów alergii. Według danych literaturowych taka sytuacja może dotyczyć 15–20% populacji. Sama atopia (bez objawów klinicznych) nie jest chorobą, ale zwiększa ryzyko rozwoju tzw. chorób atopowych, np. astmy, alergicznego nieżytu nosa i spojówek, atopowego zapalenia skóry, niektórych pokrzywek.

Uczulenie – kontakt z alergenem u części osób powoduje produkcję specyficznych przeciwciał IgE

Jednak nie u wszystkich osób uczulenie rozwinie się do pełnoobjawowej alergii. Dlatego mogą się zdarzać pozytywne wyniki testów skórnych i serologicznych przy braku objawów klinicznych.

Przeciwciała anty-CCD

CCD to tzw. reagująca krzyżowo determinanta węglowodanowa, czyli w dużym uproszczeniu: cząsteczki cukrów umieszczone na alergenie. Najczęściej spotykane są na alergenach roślinnych, jadach owadów, lateksie, miodzie, roztoczach. Są do siebie bardzo podobne pod względem budowy. Nasz organizm obok specyficznych przeciwciał przeciwko cząsteczkom alergenów może również wytwarzać przeciwciała przeciwko CCD. Przeciwciała anty-CCD nie są zdolne do zainicjowania reakcji alergicznej, ale, ze względu na duże podobieństwo w ich budowie, może zdarzyć się sytuacja, w której przeciwciała anty-CCD wyprodukowane względem jednego alergenu (np. pyłku brzozy) zwiążą się również z innym alergenem (np. pyłkiem olchy), powodując wynik fałszywie pozytywny lub zawyżając wynik badania serologicznego w przypadku rzeczywistej alergii na dany alergen.

Standardem testów EUROLINE jest pasmo CCD na każdym pasku testowym, które pozwala na identyfikację przeciwciał anty-CCD. Dodatni wynik testu serologicznego z jednoczesnym występowaniem przeciwciał anty-CCD podpowiada lekarzowi, aby bardziej krytycznie niż zazwyczaj podszedł do oceny wyniku, w szczególności gdy uzyskano dodatni wynik dla wielu alergenów pochodzenia roślinnego, dla alergii na lateks bez ekspozycji zawodowej oraz w przypadku wyniku, który nie koreluje z obrazem klinicznym pacjenta, czy np. podwójnego uczulenia na jad pszczoły i osy.