Czego szukasz?

Borelioza
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Co zrobić, kiedy ugryzie kleszcz

Utworzone przez Patryk Matuszek
kleszcz Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

W przypadku znalezienia kleszcza na skórze należy go jak najszybciej usunąć. Prawidłowe usunięcie kleszcza w ciągu pierwszych 24 godzin od ukłucia znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia!

Usuwając kleszcza, należy pamiętać, aby go nie ściskać ani nie smarować masłem czy innymi preparatami.

Przed usunięciem kleszcza warto zaopatrzyć się w specjalne „kleszczołapki”, które umożliwiają prawidłowe wyjęcie kleszcza ze skóry.

Jeśli nie wiesz, jak usunąć kleszcza, zwróć się po pomoc do lekarza rodzinnego.

Ślad po ugryzieniu kleszcza – obserwacja

Obserwuj miejsce ukłucia przez kleszcza. Najprawdopodobniej będzie tam niewielkie zaczerwienienie i odczyn zapalny w miejscu ugryzienia kleszcza. Nie jest to powodem do niepokoju – to zwykła reakcja po ukłuciu przez owady lub pajęczaki.

Możesz zrobić zdjęcie miejsca ugryzienia kleszcza od razu i po kilku dniach (dla porównania), by obserwować, czy zaczerwienienie się powiększa.

Obserwuj uważnie to miejsce przez kilka dni (najczęściej rumień pojawia się w ciągu kilku dni od pokłucia), a następnie co tydzień przez miesiąc, by nie przegapić później występujących rumieni. Jeśli zaczerwienienie było niewielkie i po kilku dniach znikło zupełnie – najpewniej była to tylko reakcja na ugryzienie przez kleszcza i nie doszło do zakażenia Borrelia! Jeśli zaczerwienie powiększa się z czasem, może to być pierwszy objaw boreliozy (rumień wędrujący) – udaj się do lekarza rodzinnego.

Kiedy udać się do lekarza po ukąszeniu kleszcza?

Udaj się do lekarza, jeżeli:

  • zaobserwujesz powiększające się zaczerwienienie na skórze i podejrzewasz, że to rumień wędrujący
  • po ugryzieniu kleszcza zauważysz niepokojące objawy
  • do pokłucia przez kleszcze doszło na terenie endemicznym (tam gdzie jest wysoka zapadalność na boreliozę). W wybranych przypadkach (np. mnogie pokłucia u osoby spoza terenu endemicznego) można zastosować profilaktykę poekspozycyjną (profilaktycznie podać 1 dawkę antybiotyku). Decyzję o takim postępowaniu podejmuje lekarz

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na boreliozę?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na boreliozę, warto przestrzegać kilku zasad: ubierać odzież z długimi rękawami/nogawkami i stosować repelenty, a po powrocie z lasu bardzo dokładnie obejrzeć swoje ciało. W momencie stwierdzenia kleszcza w skórze pamiętajmy, że szybkie i prawidłowe usunięcie kleszcza to najlepsza ochrona przed boreliozą.