Spis treści:
Diagnostyka alergii na jady owadów
- Poziom przeciwciał przeciwko jadom owadów nie jest stały. Jeśli nie masz ciągłego kontaktu z alergenem, np. jadem pszczoły lub osy, to z czasem przeciwciała, pomimo pełnoobjawowej alergii, mogą spaść poniżej progu detekcji stosowanej metody. Przeciwciała przeciwko jadom owadów są wykrywane do 3–5 lat od ostatniego użądlenia.
- Jeśli wystąpiła u Ciebie silna reakcja po użądleniu przez pszczołę/osę, np. reakcja anafilaktyczna, nie wykonuj badań od razu. Dotyczy to zarówno testów skórnych, jak i testów z krwi, gdyż mogą one dać wynik fałszywie ujemny. Organizm potrzebuje ok. 4–6 tygodni, aby na nowo wyprodukować przeciwciała.
- Jad szerszenia jest w składzie bardzo podobny do jadu osy. Dlatego w diagnostyce alergii na jad szerszenia stosuje się jad osy. Podobnie jest ze szczepionką odczulającą.
- Użądlenia przez trzmiele, które należą do mało agresywnych owadów, zdarzą się niezwykle rzadko, dlatego standardowo w diagnostyce nie stosuje się ekstraktu jadu trzmiela.
- Badanie przeciwciał IgE przeciwko jadom owadów nie ocenia predyspozycji do rozwoju alergii. Jeśli nigdy w życiu nie byłeś użądlony przez pszczołę czy osę, to naturalnie nie będziesz miał przeciwciał. Przeciwciała produkowane są po pierwszym kontakcie z alergenem u osób z alergią.
- Im wyższy poziom specyficznych IgE w teście z krwi, czyli im wyższa klasa EAST na wyniku (0 – wynik negatywny, 1 – minimum, 6 – maksimum), tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów alergii. Co nie oznacza, że w przypadku uzyskania wyniku w niższej klasie, np. 1–2, nie mogą pojawić się silne reakcje ogólne, a nawet wstrząs anafilaktyczny.