Ptaki klatkowe – alergeny
Ptaki, ze względu na brak sierści i małe rozmiary, wydają się pozostawać bez wpływu na stan naszego zdrowia. Niestety, przedłużony kontakt z tymi uroczymi stworzeniami może powodować wystąpienie reakcji alergicznej. Ptaki klatkowe wytwarzają proszkową substancję, przypominającą pył, aby pokryć i zabezpieczyć swoje pióra przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Cząsteczki tej substancji są bardzo lekkie i drobne, sprzyja to łatwemu rozprzestrzenianiu i rozpylaniu w powietrzu, a co za tym idzie, wdychaniu przez domowników. Do rozprzestrzeniania alergenów przyczynia się głównie trzepotanie skrzydłami, ze względu na brak możliwości swobodnego latania. Inne ptaki zamiast ochronnego proszku wytwarzają oleistą substancję (łój).
Alergia na ptasie pióra bywa bardzo często mylona z alergią na roztocze kurzu domowego. Długotrwałe przebywanie w otoczeniu, gdzie występują ptasie alergeny może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Są to między innymi zapalenie spojówek, astma, zagrażające życiu uszkodzenia płuc, czy egzogenne alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych.
Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii?
Aby zmniejszyć możliwość rozwoju alergii klatka lub woliera ptaka powinna być dobrze wentylowana, by wytwarzane alergeny nie rozprzestrzeniały się. Niektóre woliery mają wbudowane filtry powietrza, które wychwytują zanieczyszczenia. Tak jak w przypadku alergii na inne zwierzęta, należy regularnie i dokładnie dbać o czystość domu lub woliery, gdyż alergeny mają skłonność do osiadania na różnych powierzchniach. Warto zamontować filtry powietrza również w domu.