Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Alergia na zwierzęta domowe – cz. 3: alergia na chomika i świnkę morską

Utworzone przez Michał Podkalicki
Chomik Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Chomik i świnka morska – co dokładnie może uczulać

Te urocze, puchate zwierzątka, ze względu na małe rozmiary i niski koszt utrzymania, często goszczą w naszych domach i wydają się zupełnie nieszkodliwe, jednak przy skłonności do alergii – trzeba na nie uważać. Podobnie jak psy i koty, chomiki i świnki morskie mogą powodować alergie. Głównym źródłem alergenów nie są w tym przypadku ślina oraz naskórek zwierzęcia, lecz mocz, który zawiera dużą ilość alergennych białek. Białka zawarte w moczu, szczególnie po wyschnięciu, mogą być wdychane przez ludzi z powietrza i powodować alergię. W mniejszym stopniu alergeny wydzielane są ze śliną, łupieżem oraz z gruczołów wydzielniczych chomika i świnki morskiej.

Alergia na chomika rozwija się u właścicieli zwykle po około roku od nabycia pupila. Alergeny chomika lub świnki morskiej mogą być obecne także w kurzu na meblach i podłogach, na tapicerce mebli czy w dywanach. Głównymi białkami alergennymi w przypadku tych gryzoni również są białka z rodziny lipokalin.

Chomik i świnka morska są znacznie mniejszych rozmiarów niż kot lub pies, co też skutkuje mniejszą ilością produkowanych alergenów. Ponadto, zwykle chomik lub świnka morska trzymane są w klatce, dzięki czemu alergeny nie zanieczyszczają całego domu, jak w przypadku kota lub psa. Kontakt większości właścicieli ogranicza się także do kilku lub kilkunastu minut dziennie, minimalizując ekspozycję na alergeny. Aby zabezpieczyć się przed silną reakcją alergiczną, można zainstalować w domu filtry powietrza, poza klatką trzymać zwierzę na ręczniku lub kocu. Alergik nie powinien czyścić klatki, w przypadku gdy jest to konieczne, należy używać jednorazowych rękawiczek oraz maski przeciwpyłowej.

Posiadanie pupila w postaci chomika lub świnki morskiej może być dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie wykazuje objawów alergii po wcześniejszym kontakcie z tymi zwierzętami. Wykonywanie testów alergicznych na chomika i świnkę morską ma sens dopiero wtedy, kiedy osoba miała styczność z tymi zwierzętami. Przeciwciała, odpowiedzialne za występowanie objawów alergii, produkowane są dopiero po kontakcie z alergenem. Dodatkowo, negatywny wynik testów skórnych czy serologicznych nie gwarantuje, że w przyszłości nie dojdzie do rozwoju alergii.

Czy wiesz, że…

Świnka morska od jakiegoś czasu nie jest już „świnką”?! Zmiana nazwy świnki morskiej na kawia domowa została wprowadzona oficjalnie do polskiej systematyki 2015 r. Informował o tym Pan Profesor Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Dlaczego tak się stało? Nazwa „świnka” wynikała z błędnego tłumaczenia nazwy hiszpańskojęzycznej na angielską, a następnie błąd został powielony na poszczególne języki narodowe.