Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

5 porad jak przygotować się do ciąży?

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Kobieta w ciąży Czytanie zajmuje ok. 4 min
Czytanie zajmuje ok. 4 min
Spis treści:

Decyzja o zajściu w ciążę powinna być dokładnie przemyślana. Przygotowania warto rozpocząć nawet rok przed rozpoczęciem starań o dziecko. Dzięki odpowiednio wcześnie podjętym krokom można zwiększyć szansę zapłodnienia i zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu we wczesnym okresie ciąży.

Jak przygotować się do ciąży

Planowanie ciąży to tak naprawdę szereg działań i aktywności, które warto systematycznie wdrażać do codziennego życia:

  1. wizyta lekarska u specjalisty
  2. właściwe nawyki żywieniowe
  3. rezygnacja z używek
  4. regularna aktywność fizyczna
  5. przygotowanie i edukacja obojga partnerów

Wizyta u lekarza, czyli jak specjalista może przygotować do ciąży

Aby dobrze przygotować się do ciąży, warto zacząć od konsultacji z lekarzem, przede wszystkim ginekologiem. Należy poinformować go o swoich planach. Specjalista oceni nasz stan zdrowia, zleci badania kontrolne i poinformuje, jakie środki należy podjąć, aby ciąża rozwijała się prawidłowo. Często przed zajściem w ciążę zalecane jest wykonanie kontrolnej cytologii, USG piersi i badań laboratoryjnych (podstawowych i infekcyjnych).

Bardzo ważna jest również wizyta kontrolna u stomatologa. Po pierwsze dlatego, że niewyleczone zmiany próchnicze mogą prowadzić do miejscowych i wtórnie uogólniających się zakażeń, co w skrajnych przypadkach może być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu. Po drugie dlatego, że próchnica i choroby przyzębia najczęściej nasilają się w okresie ciąży. Dobrze jest tego typu zmiany wyleczyć wcześniej, ponieważ podczas ciąży zabiegi stomatologiczne są utrudnione, choćby przez ograniczenia w badaniu radiologicznym zębów. Promieniowanie rentgenowskie może mieć negatywny wpływ na płód i ciężarnym z reguły odradza się taką diagnostykę.

Jeśli kobieta ma jeszcze jakieś dodatkowe dolegliwości czy wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, warto rozwiać je na etapie planowania ciąży. W przypadku chorób przewlekłych i stosowania leków należy dopytać lekarza specjalisty, czy i jak możemy kontynuować terapię.

Zmiana nawyków żywieniowych

Czy można przygotować się do ciąży, zmieniając jadłospis? Jak najbardziej. Nie należy przechodzić na żadną restrykcyjną dietę, ale krok po kroku budować zdrowe nawyki żywieniowe. Korzystne są:

  • rezygnacja z niezdrowych przekąsek i słodzonych napojów
  • zmiana białego pieczywa, makaronu i ryżu na pełnoziarniste
  • picie większej ilości wody
  • w ramach przygotowań do ciąży – suplementacja (najlepiej po konsultacji ze specjalistą)

Więcej o prawidłowej diecie pisaliśmy w artykule: „Świadome macierzyństwo”.

Rezygnacja z używek

Nie wolno zapominać o całkowitym zaprzestaniu stosowania wszelkich używek:

  • palenia tytoniu
  • picia alkoholu
  • stosowania jakichkolwiek substancji psychoaktywnych

Używki mogą ograniczać płodność obojga partnerów, a także zwiększać ryzyko wystąpienia poronienia, porodu przedwczesnego, małej masy urodzeniowej i wad rozwojowych u dziecka.

Regularna aktywność fizyczna

Zwiększenie aktywności fizycznej pomaga poprawić ogólną sprawność kobiety. Dzięki regularnym ćwiczeniom można kształtować sylwetkę oraz wzmocnić mięśnie brzucha, kręgosłupa i pośladków. Ćwiczenia pomagają utrzymać dobrą kondycję, niezbędną w trakcie ciąży.

Nie trzeba od razu iść na siłownię czy kupować karnetu na zajęcia grupowe. Wszelkie formy ruchu na świeżym powietrzu doskonale dotleniają organizm, poprawiają samopoczucie, usprawniają działanie układu oddechowego i krążenia oraz układu ruchu.

Jak przygotować się do ciąży, nie zapominając o partnerze

Ciąża, a następnie opieka nad nowo narodzonym dzieckiem to ogromna rewolucja w życiu kobiety i jej partnera. Odpowiednio przygotowując się do tych zadań, zmniejszymy ryzyko stresu, niepokojów i błędów, które moglibyśmy popełnić.

Dobrze, jeśli jeszcze przed poczęciem dziecka rozpoczniemy przygotowania do jego przyjścia na świat, poznamy kolejne etapy ciąży i zadbamy o profilaktykę. W trakcie ciąży warto wybrać miejsce porodu, położną, napisać plan porodu, chodzić do szkoły rodzenia. Ciąża to dziewięć miesięcy, podczas których możemy też dowiedzieć się jak najwięcej o prawidłowej opiece nad maluszkiem.