Czego szukasz?

Neurologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

145 dni z życia gracza futbolu amerykańskiego

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Amobi Okoye Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Amobi Okoye, gracz amerykańskiej ligi NFL, podzielił się niezwykłą historią walki z autoimmunologicznym zapaleniem mózgu anty-NMDAR. „Jestem chodzącym cudem” – powiedział w „ESPN Monday Night Countdown” (programie towarzyszącym wiadomościom z Amerykańskiej Ligi Futbolu).

Nagłe objawy padaczki

Trafił na boisko w wieku zaledwie 19 lat i grał sześć sezonów w Houston, a następnie dwa w Chicago. Był świetnym sportowcem i okazem zdrowia – do chwili, gdy po serii dziwnych napadów drgawek i utraty przytomności znalazł się w szpitalu. Początkowe badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Lekarze nie wiedzieli, co jest przyczyną obserwowanych cyklicznie ataków. Po pewnym czasie pojawił się kolejny symptom: zapalenie rdzenia kręgowego i problemy z oddychaniem. Szybko pogarszający się stan pacjenta doprowadził lekarzy do decyzji o wprowadzeniu go w stan śpiączki farmakologicznej. Amobi spędził miesiąc na oddziale intensywnej opieki medycznej.  Rodzina czuwała u jego boku.

Przeciwciała anty-NMDAR

O dalszym losie sportowca zadecydował przypadek. Jedna z pielęgniarek opiekujących się zawodnikiem wspomniała lekarzom, że widziała już kiedyś podobne objawy u innego pacjenta. Zasugerowała, że Amobi może cierpieć na zapalenie mózgu o podłożu autoimmunologicznym.

Lekarze wykonali nakłucie lędźwiowe, pobrali płyn mózgowo-rdzeniowy i wysłali do badań w kierunku parametrów związanych z tą chorobą. Zlecone w Klinice Mayo w Minnesocie testy rzeczywiście wykazały obecność przeciwciał anty-NMDAR, które należą do markerów choroby.

Co spowodowało obserwowane objawy? Zapalenie w rdzeniu kręgowym wywołane było atakiem przeciwciał (białek układu odpornościowego) na receptory w mózgu, które kontrolują zarówno podstawowe czynności, np. oddychanie, jak też zachowanie i emocje. Dlatego właśnie Amobi miał napady i nie zachowywał się normalnie.

Historia walki z chorobą skończyła się szczęśliwie. Dzięki leczeniu Amobi Okoye pokonał chorobę i po długiej rehabilitacji powrócił do wcześniejszej sprawności. Marzy, by ponownie stanąć na boisku.