W temacie szybko rozprzestrzeniającej się globalnej pandemii COVID-19, która już wywarła głęboki wpływ na zdrowie publiczne i infrastrukturę medyczną na całym świecie, pozostaje wiele pytań dotyczących jej wpływu na zdrowie (również nienarodzonych jeszcze) dzieci. Zarówno rozwijający się płód, jak i noworodki mogą być wyjątkowo podatne na szkodliwe konsekwencje wrodzonego (zakażenie wewnątrzmaciczne) lub okołoporodowego zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ale dane dotyczące znaczenia COVID-19 w czasie ciąży są ograniczone.
Czy kobiety w ciąży należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2?
Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że najprawdopodobniej kobiety w ciąży nie są bardziej narażone na zachorowanie na COVID-19 niż ogół społeczeństwa, ale znajdują się w grupie ryzyka cięższego przebiegu choroby, obejmującego zapalenie płuc czy niedotlenienie. Natomiast dane dotyczące możliwości wewnątrzmacicznej transmisji SARS-CoV-2 od zakażonych kobiet na płód są wciąż ograniczone, a wyniki dostępnych badań niekiedy sprzeczne.
Wywiad na temat wpływu nowego koronawirusa na przebieg ciąży
O tym, co dziś wiadomo na temat wpływu nowego koronawirusa na przebieg ciąży, rozmawiamy z Panem Michałem Strusem – lekarzem rezydentem w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
„Ciężki przebieg COVID-19 dotyczy głównie osób starszych, osób obciążonych chorobami współistniejącymi, a kobiety w ciąży to z reguły młode, zdrowe kobiety, które nie są obciążone żadnymi chorobami współistniejącymi, więc one do grupy ryzyka nie należą. Musimy jednak pamiętać, że układ odpornościowy kobiety ciężarnej działa w zupełnie inny sposób – jest on dodatkowo obciążony, dlatego zalecamy, żeby w okresie ciąży pozostawać w izolacji, chronić siebie, żeby kontakt z osobami z środowiska zewnętrznego był jak najmniejszy, żeby minimalizować ewentualne ryzyko.”
Co jeszcze wiemy na temat koronawirusa i ciąży? Obejrzyj wywiad z Panem Doktorem Michałem Strusem.
Z wywiadu dowiesz się:
0:12 Czy kobiety w ciąży należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2?
1:21 Czy zakażenie nowym koronawirusem u kobiety ciężarnej może manifestować się w inny sposób niż u pozostałych osób?
2:38 Czy zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może mieć wpływ na przebieg ciąży? Czy istnieje ryzyko wewnątrzmacicznej lub okołoporodowej transmisji zakażenia?
4:06 Jak wygląda postępowanie i procedura przyjęcia do szpitala w przypadku podejrzenia ryzyka infekcji nowym koronawirusem u kobiet ciężarnych?
5:48 Jak wygląda poród kobiety chorej na COVID-19? Czy zakażenie nowym koronawirusem u ciężarnej jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia?
7:11 Czy noworodka należy izolować od matki chorej na COVID-19? Czy kobieta chora na COVID-19 powinna przestać karmić dziecko piersią?
9:30 Czy pary starające się o zajście w ciążę powinny zrezygnować ze swoich planów w czasie trwania obecnej epidemii? Co z parami, które są w trakcie procedury in vitro – czy powinna ona zostać na ten czas wstrzymana?
11:17 Czy po wprowadzeniu szczepionki na COVID-19 pacjentki w ciąży będą szczepione w pierwszej kolejności?