Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Wirus zika: jak zaplanować bezpieczne wakacje?

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
komar Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

W przypadku kobiet w ciąży wirus zika (ZIK) jest bardzo niebezpieczny. Do najpoważniejszych skutków zakażenia należy mikrocefalia płodu, która jest wadą rozwojową charakteryzującą się nienaturalnie małymi wymiarami czaszki. Największe ryzyko niesie zarażenie w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli planujesz zajście w ciążę, przed podróżą sprawdź, czy w kraju, do którego się wybierasz, istnieje niebezpieczeństwo zakażenia wirusem zika.

Wirus zika – regiony występowania

Co jeśli okaże się, że w regionie, który planujesz odwiedzić, możesz zarazić się ziką? W celu zminimalizowania ryzyka infekcji już przed wyjazdem szczegółowo przeanalizuj plan podróży. Zastanów się, czy w miejscach, w których masz nocować, będą moskitiery i klimatyzacja. Do walizki spakuj środki zapobiegające ukąszeniom komarów (najlepiej kilka różnych) oraz ubrania z długimi nogawkami i rękawami. Jeśli jest taka możliwość, przedyskutuj swoje plany z lekarzem.

Wirus zika – potencjalne zakażenie

Co jeśli starasz się o dziecko, a niedawno odwiedziłaś kraj, w którym występuje wirus zika? Jeśli próbujesz zajść w ciążę i odwiedziłaś kraj z trwającą epidemią wirusa zika, zaleca się, abyś odczekała co najmniej 8 tygodni przed próbą poczęcia, nawet jeżeli nie pamiętasz ukąszenia przez komara i nie odczuwałaś żadnych niepokojących objawów. Jeśli doświadczyłaś objawów infekcji ziką podczas podróży lub w ciągu dwóch tygodni od powrotu do domu, zaleca się, aby poczekać co najmniej 6 miesięcy przed próbą poczęcia.

Wirus zika – infekcja u mężczyzny

Co jeśli starasz się o dziecko, a twój partner niedawno odwiedził kraj, w którym występuje wirus zika? Możliwość zakażenia wirusem zika poprzez stosunki płciowe została potwierdzona. Jeśli twój partner przebywał w kraju, w którym mógł zarazić się ziką, zaleca się stosowanie prezerwatyw przez 8 tygodni po jego powrocie – jeśli nie miał objawów infekcji, a przez 6 miesięcy w przypadku, gdy potwierdzono u niego zakażenie. Pamiętaj, że objawy infekcji wirusem zika mogą być łagodne i niespecyficzne, przez co łatwo je przeoczyć!

Wirus zika – badania

Czy istnieje możliwość wykonania badań, by potwierdzić lub wykluczyć infekcję wirusem zika? W Polsce dostępne są już badania, które warto wykonać po powrocie z egzotycznych wakacji. Są to tzw. testy serologiczne, które polegają na wykrywaniu swoistych przeciwciał we krwi.

Wirus zika – rodzaje testów

Dlaczego bada się przeciwciała, a nie obecność wirusa we krwi? Materiał genetyczny wirusa jest obecny w naszym krwioobiegu przez krótki okres. Natomiast jeżeli dojdzie do infekcji, układ immunologiczny w obronie przed wirusem wytwarza przeciwciała – najpierw w klasie IgM, a następnie w klasie IgG. Dlatego po powrocie z wakacji zaleca się, by wykonać badanie w kierunku swoistych przeciwciał w obu klasach przeciwciał (IgM oraz IgG).