Kobieta w ciąży powinna zwracać szczególna uwagę na swój stan zdrowia. Istotnym aspektem w tym okresie jest profilaktyka i unikanie zakażenia bakteriami czy wirusami. Nie jest to jednak łatwe, a niektóre powszechnie stosowane sposoby leczenia nieodpowiednie dla kobiet ciężarnych. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy dopadnie nas przeziębienie w ciąży.
Przeziębienie na początku ciąży
Newralgiczny jest I trymestr ciąży. Kształtują się wtedy narządy dziecka, więc infekcje w tym okresie mają największy wpływ na jego rozwój. Niektóre mogą prowadzić do poronienia, wystąpienia wad wrodzonych lub wywołać przedwczesny poród. Infekcje, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla płodu to tzw. infekcje z grupy TORCH. Akronim TORCH oznacza m. in. Zakażenia wirusem różyczki, cytomegalii, opryszczki, czy pierwotniakiem Toxoplasma gondii.
Największe zagrożenie stanowią te infekcje, które występują u matki po raz pierwszy. Dlatego warto przed ciąża upewnić się, czy kobieta przechodziła już choroby związane z zarazkami z grupy TORCH.
Przeziębienie w ciąży – jak sobie z nim radzić
Kaszel w ciąży
Intensywny kaszel w ciąży jest uciążliwy i niebezpieczny, bo może powodować przedwczesne skurcze macicy i w konsekwencji wywołać poród. Zalecana jest konsultacja z lekarzem oraz zastosowanie domowych sposobów na przeziębienie. Jedną z metod na suchy kaszel w ciąży jest roztwór z siemienia lnianego.
Przewlekły (długotrwały) kaszel może być oznaką krztuśca. Takiego kaszlu nie należy lekceważyć i koniecznie umówić się na wizytę do lekarza specjalisty. Sposobem uniknięcia zachorowania lub transmisji zakażenia na noworodka są również szczepienia kobiet w ciąży pomiędzy 27. a 36. tyg. ciąży.
Gorączka
Podwyższona temperatura ciała w ciąży nie zawsze musi oznaczać chorobę. Jest wiele czynników, w tym zmiany hormonalne czy emocjonalne, które sprawiają, że u ciężarnej występuje wzrost temperatury. Standardowa temperatura u kobiety w ciąży może dochodzić do 37,5°C. Dopiero od 38,5°C możemy mówić o gorączce w ciąży. Wtedy też trzeba udać się do lekarza. Domowymi sposobami na zbicie gorączki w ciąży to chłodna kąpiel, schładzanie powietrza w pomieszczeniu i używanie nawilżających ręczników (czoło, skronie, nadgarstki). Warto pamiętać również o uzupełnianiu płynów – najlepiej pić niegazowaną wodę.
Ból gardła
Ból gardła w ciąży leczy się głównie objawowo, łagodząc przejawy choroby. W tym celu najlepsze są sposoby mam i babć. Można płukać gardło wodą z solą i roztworem wody utlenionej, pić sok z malin i ciepłe mleko z miodem. Skutecznym domowym sposobem jest też syrop z cebuli.