Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Opryszczka w ciąży

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
opryszczka w ciąży Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Czy zwykła opryszczka w ciąży może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka? Czy tylko pierwsze zachorowanie na opryszczkę jest niebezpieczne, czy kolejne również?

Opryszczka – objawy

Opryszczka pospolita jest chorobą wywoływaną przez wirusa Herpes simplex, czyli HSV. Jest chorobą charakteryzującą się występowaniem pęcherzyków na skórze i błonach śluzowych. Infekcja jest rozpowszechniona na całym świecie i zwykle przebiega łagodnie. Znane są dwa typy wirusa opryszczki, czyli HSV: najczęściej każdy z nich atakuje odrębne okolice ciała. Infekcja Herpes simplex typu 1 zazwyczaj obejmuje okolice ust i nosa, natomiast Herpes simplex typu 2 – okolice genitalne.

Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży może powodować zakażenia wewnątrzmaciczne HSV, ale zdarza się to rzadko. Ryzyko dla płodu związane z infekcją wirusem opryszczki dotyczy głównie przypadków zakażeń pierwotnych, czyli występujących po raz pierwszy u matki. Może wówczas dojść do utraty ciąży lub trwałych zaburzeń neurologicznych u dziecka. Wcześniejsze zachorowania nie zapobiegają nawrotom lub powtórnym zakażeniom. Natomiast nawroty infekcji wiążą się z  dużo niższym ryzykiem (2%) przeniesienia zakażenia z matki na płód.

Opryszczka w trakcie porodu

Do infekcji dziecka dochodzi przede wszystkim w trakcie porodu. Gdy infekcja dotyczy narządów płciowych, wzrasta ryzyko zakażenia noworodka w czasie porodu naturalnego. Jest ono największe, jeśli choroba pojawia się na krótko przed terminem rozwiązania. Chorobę u noworodków ze względu na objawy można  wtedy podzielić na:

  • zmiany rozsiane uogólnione (25%)
  • zakażenie centralnego układu nerwowego (30%)
  • zakażenie ograniczone do skóry, oczu i ust (45%)

Opryszczka w ciąży – badania

Chcąc ocenić poziom odporności przed ciążą lub na początku ciąży, należy wykonać badania w kierunku obecności przeciwciał, czyli białek produkowanych przez układ immunologiczny w momencie zetknięcia z czynnikiem zakaźnym. Występowanie przed ciążą przeciwciał IgG przeciwko wirusowi opryszczki chroni przed zakażeniem pierwotnym, które stanowi zagrożenie dla płodu. Obecność przeciwciał nie zapobiega nawrotom lub powtórnym zakażeniom, ale ryzyko wystąpienia komplikacji w rozwoju płodu są dużo niższe w przypadku nawracających zakażeń.