Nowy koronawirus jest bardzo zakaźny i z łatwością rozprzestrzenia się w wielu regionach świata. Nic dziwnego, że budzi niepokój również u kobiet w ciąży. Dane są ograniczone, ale obecnie nie ma dowodów na to, że ciężarne są bardziej narażone na zachorowanie na COVID-19. Nie ma również dowodów potwierdzających możliwość zakażenia płodu nowym koronawirusem podczas ciąży od matki. Co jednak z karmieniem piersią przez kobiety chore na COVID-19? Czy karmienie piersią w czasie pandemii COVID-19 jest bezpieczne?
Karmienie piersią: polskie zalecenia w czasie pandemii
Konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii wydała rekomendacje dotyczące karmienia piersią przez matkę zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 oraz diagnozowaną w kierunku COVID-19 [1]. W tych dwóch przypadkach zalecana jest izolacja dziecka od matki. Należy jednak umożliwić matce odciąganie mleka, by utrzymać laktację. Dopiero po upewnieniu się, że nie ma już ryzyka przeniesienia zakażenia z matki na dziecko, możliwe jest karmienie naturalne. Potwierdzeniem, że matka jest już zdrowa, jest:
- dwukrotnie ujemny wynik testu RT-PCR u matki zakażonej
- pojedynczy wynik ujemny testu RT-PCR u kobiety z podejrzeniem zakażenia
Podobnie brzmią zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii, prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej [2]. W tych wytycznych znajdziemy następujące zalecenia:
- po porodzie, w przypadku kobiet obserwowanych pod kątem zakażenia SARS-CoV-2, pokarm powinien podlegać pasteryzacji i przy zachowaniu zasad aseptyki może być podawany dziecku (choć obecnie nie ma pewności, czy nie może dojść do zakażenia poprzez pokarm ani czy standardowa pasteryzacja mleka wyeliminuje wirusa)
- w przypadku kobiet z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 pokarm powinien być utylizowany
- u kobiet zakażonych SARS-CoV-2 nie należy hamować laktacji
- w momencie potwierdzenia ustania ryzyka transmisji zakażenia będą one mogły karmić dziecko naturalnie
Nowy koronawirus i COVID-19 w ciąży
Zarówno polskie, jak i zagraniczne towarzystwa ekspertów wydały tymczasowe zalecenia dotyczące postępowania z noworodkiem i karmienia piersią. Jednak wiedza na temat nowego koronawirusa jest w dużym stopniu ograniczona i trzeba o tym pamiętać. Dlatego wszelkie zalecenia są poddawane ciągłym aktualizacjom. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakażenia nowym koronawirusem w ciąży oraz poznać zalecenia zagranicznych towarzystw medycznych dotyczące karmienia piersią, obejrzyj film: Nowy koronawirus i COVID-19 w ciąży [HD].