Sezon letni w pełni, czyli okres zwiększonej aktywność kleszczy. Wyjście do lasu, parku czy na łąkę wiąże się zatem z ryzykiem ukłucia przez kleszcza. Jak to się jednak dzieje, że kleszcze niektórych kłują częściej, innych rzadziej a co niektórzy nigdy nie doświadczyli kontaktu z tym pajęczakiem?
Odpowiedź na to pytanie próbowali uzyskać czescy naukowcy. Jak się okazuje, kleszcze mają preferencje odnośnie grupy krwi żywiciela. Oznacza to, że po prostu „wolą” konkretne grupy krwi. Na Uniwersytecie Masaryka w Brnie przeprowadzono badania na grupie 100 osób, i zaobserwowano, że kleszcze najchętniej kłują ludzi z grupą krwi A (36% przypadków), a najrzadziej takie, które mają grupę krwi B (15% przypadków). Ci, którzy mają grupę krwi 0 lub AB też oczywiście mogą paść ofiarą tych pasożytów, jednak – zgodnie z badaniami – nie są najbardziej preferowanym przez kleszcze celem.
Grupa krwi nie jest oczywiście jedynym czynnikiem wpływającym na aktywność kleszczy. Informacje, które dostarczyły opisane badania, mogą jednak zostać wykorzystane do tego, by zmniejszyć ryzyko ataków tych pajęczaków. Osoby z grupą krwi A powinny dołożyć wszelkich starań i zabezpieczać się przed nimi bardziej skutecznie niż pozostali
Opracowano na podstawie:
- Žákovská A., Janeček J., Nejezchlebová H., Lya Kučerová H., Pilot study of Ixodes ricinus ticks preferencefor human ABO blood groups using a simplein vitro method, Annals of Agricultural and Environmental Medicine 2018, Vol 25, No 2, 326–328.
- http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23679068,kleszcze-przyciaga-konkretna-grupa-krwi-ludowa-madrosc.html