Każdy reaguje na pokarmy indywidualnie, co może utrudniać identyfikację konkretnych nadwrażliwości u poszczególnych osób. Przyczyny reakcji na pokarmy mogą być różne, nawet jeśli objawy są podobne lub wydają się być takie same.
W przypadku klasycznej alergii pokarmowej, objawy występują z reguły do kilku minut od kontaktu z alergenem. Do najczęstszych objawów alergii pokarmowej IgE-zależnej zalicza się dolegliwości ze strony układu pokarmowego i skóry, takie jak m.in.:
W niektórych przypadkach reakcja alergiczna może być stanem zagrożenia życia, jak w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.
Nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależne cechuje bardzo zróżnicowany czas pojawienia się objawów – od kilku godzin do nawet kilku dni, dlatego dużo trudniejsze jest powiązanie spożycia danego pokarmu z dolegliwościami. Dodatkowo symptomy utrzymują się od kilku dni do nawet kilku tygodni. Najczęściej manifestują się one ze strony układu pokarmowego, nerwowego i skóry. Obejmują takie objawy, jak np.:
Objawy nietolerancji pokarmowej różnią się w zależności od typu nietolerancji oraz indywidualnej reakcji organizmu. Przykładowo osoba z nietolerancją laktozy może doświadczyć objawów związanych z układem pokarmowym, zwykle występujących około pół godziny po spożyciu produktów zawierających laktozę. Kluczowym czynnikiem jest dawka spożytej laktozy, dlatego ważne jest ustalenie progu tolerancji, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów, takich jak np.: