Kofeina jest substancją stymulującą dostarczaną do organizmu wraz z pożywieniem. Jej dostępność biologiczna przekracza 90%, a efekty występują po około godzinie, osiągając szczyt między 3. a 4. godziną od spożycia. Eliminacja kofeiny z organizmu zależy od wieku, stanu zdrowia, nałogów, diety oraz uwarunkowań genetycznych (odpowiedzialny jest gen CYP1A2).
Najpopularniejszymi źródłami kofeiny są:
Zawartość kofeiny w kawie zależy od gatunku kawowca, stopnia palenia ziaren oraz sposobu przygotowania napoju. Ziarna kawy mocno spiekane zawierają mniej kofeiny niż te krócej palone. W herbacie zawartość kofeiny jest wyższa niż w kawie, jednak ze względu na krótszy czas parzenia, kofeina przechodzi do napoju w mniejszych ilościach.
Kofeina występuje także w:
Należy kontrolować ilość spożywanej kofeiny z różnych źródeł. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 600 mg. Kofeina zwiększa wydzielanie moczu i może powodować odwodnienie, dlatego na każdą porcję kofeinowego napoju warto wypić co najmniej 0,5 litra wody.
Kofeina jest substancją stymulującą, działającą głównie na ośrodkowy układ nerwowy. Wśród korzyści spożywania umiarkowanej ilości kofeiny wymienia się:
Długotrwały brak snu może ograniczać pozytywne działanie kofeiny, prowadząc do drażliwości i zaburzeń koncentracji. U osób regularnie spożywających kofeinę pojawia się tolerancja na jej działanie. Dlatego właściwości pobudzające kofeiny są silniejsze u ludzi spożywających ją sporadycznie, a nie regularnie.
Do działań niepożądanych przy nadmiernym spożyciu kofeiny zalicza się:
Metabolizm kofeiny jest uwarunkowany genetycznie. Odbywa się głównie w wątrobie i regulowany jest w 95% przez gen CYP1A2. Proces usuwania kofeiny z organizmu może zachodzić z różną szybkością zależną w dużej mierze od posiadanego genotypu CYP1A2, a także wieku, ciąży, palenia papierosów czy przyjmowanych leków. Badanie genotypu CYP1A2 pomaga określić zdolność pacjenta do metabolizowania kofeiny. Badanie zwykle wykonują osoby, które spożywają kofeinę w dużych ilościach lub odczuwają złe samopoczucie po jej konsumpcji.
U osoby, która szybko metabolizuje kofeinę, obserwuje się:
Osoby, które wolno metabolizują kofeinę: