Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Co powinna wiedzieć każda przyszła mama?

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Okładka filmu o infekcjach w ciąży Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Infekcje w ciąży to poważny temat. Podczas ciąży wirusy i bakterie, które przedostają się do organizmu matki, mogą przenikać przez łożysko do rozwijającego się płodu. W niektórych przypadkach mogą one powodować zaburzenia w rozwoju umysłowym i fizycznym płodu, a niekiedy nawet doprowadzić do poronienia. Infekcje z grupy TORCH, takie jak:

  • różyczka
  • cytomegalia
  • opryszczka
  • toksoplazmoza

zwykle przebiegają bezobjawowo lub bardzo łagodnie, ale dla rozwijającego się w łonie matki dziecka wiążą się z poważnym ryzykiem.

Film „Infekcje w ciąży – co powinna wiedzieć każda przyszła mama”

Chcesz mieć pewność, że infekcje w trakcie ciąży nie będą niebezpieczne dla Twojego dziecka? Obejrzyj film „Infekcje w ciąży – co powinna wiedzieć każda przyszła mama” i sprawdź, jakie badania profilaktyczne możesz wykonać, aby zapewnić spokój sobie i bezpieczeństwo dziecku.

Badanie TORCH 10

Grupa zakażeń TORCH może stanowić poważny problem, jeśli pojawią się w czasie ciąży. Z tego powodu tak istotne są badania w kierunku ich wykrywania. Lekarz może zlecić badanie z krwi, aby stwierdzić, czy pacjentka przechodziła już zakażenie jednym z czynników zakaźnych z grupy TORCH czy dopiero jest narażona na pierwsze zachorowanie. W badaniu TORCH 10 sprawdza się obecność we krwi tzw. przeciwciał, czyli białek produkowanych przez układ odpornościowy w momencie zetknięcia z patogenem. Jak wygląda wynik badania TORCH 10? Jakie znaczenie ma wynik badania? Dowiedz się więcej klikając w Badanie TORCH 10.