Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Choroby alergiczne – cz. 6: atopowe zapalenie skóry

Utworzone przez Michał Podkalicki
Kobieta Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do jednej z najczęstszych zapalnych chorób skóry. Dotyka ok. 20% dzieci i 1-3% osób dorosłych. U 45% dzieci AZS zaczyna się w pierwszych 6 miesiącach życia. Jedynie u ok. 17% dorosłych cierpiących na AZS objawy występują po okresie dojrzewania. AZS ma charakter przewlekły lub nawracający. Zajmuje naskórek i skórę właściwą. Objawia się uporczywym świądem i typowym umiejscowieniem zmian wypryskowych na skórze.

Rozwój AZS nie został do końca wyjaśniony. Wiadomo, że na rozwój choroby mają wpływ: obciążenia genetyczne, atopia, zaburzenia funkcjonalne bariery skórnej, mutacje genu fillagryny, drobnoustroje (np. S. aureus), komórki Langerhansa, keratynocyty.

Nasilenie objawów AZS jest związane przede wszystkim z: nagłymi zmianami temperatury, małą wilgotnością powietrza, częstym myciem, kontaktem z czynnikami drażniącymi (np. detergentami, wełną, kosmetykami), alergią kontaktową (np. na miejscowo stosowane leki), ekspozycją na alergeny wziewne (np. roztocze, pyłki roślin, zarodniki grzybów), zakażeniami skóry (np. gronkowcem złocistym), stresem czy alergią na pokarmy (np. na mleko, jajko kurze, pszenicę, orzechy).

Dodatni wynik testów skórnych czy testów z krwi na alergeny wziewne i pokarmowe zwiększa prawdopodobieństwo rozpoznania AZS. Jednak unikanie ekspozycji na dany alergen często nie wpływa na przebieg choroby.

Gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.

Opracowano na podstawie: Interna Szczeklika 2013, P. Gajewski, A. Szczeklik, Kraków 2013, wyd. 5.