Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

W jakim wieku można zaczynać diagnostykę alergii i jakie wybrać testy?

Utworzone przez Michał Podkalicki
W jakim wieku zaczynać diagnostykę alergii Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Te pytania zadawane są bardzo często przez rodziców chcących wykonać badanie swoim dzieciom, u których podejrzewają alergię.

Jak poznać przyczynę alergii u dzieci?

Teoretycznie badanie z krwi można wykonać nawet u noworodka, ponieważ przeciwciała IgE produkowane są już na etapie życia płodowego. Ich wytwarzanie zaczyna się bardzo wcześnie – ok. 11. tygodnia ciąży. Jednak w praktyce diagnostyka alergii u małych dzieci wygląda trochę inaczej.

Poziom przeciwciał IgE we krwi niemowlaka może być zbyt niski do wykrycia dostępnymi metodami diagnostycznymi. Dlatego przyjęło się, że badanie na alergię z krwi (badanie serologiczne) wykonywane jest u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Wówczas wynik jest bardziej wiarygodny i może stanowić twardy dowód istniejącej alergii.

Testy alergologiczne u dzieci

Alergiczne testy skórne, mimo że stanowią podstawową metodę diagnostyczną w alergologii, są bardzo trudne do wykonania u małych dzieci – z uwagi na brak współpracy. Skóra dziecka charakteryzuje się również mniejszą wrażliwością, dlatego może zdarzyć się, że pomimo ewidentnej alergii otrzymamy wynik fałszywie ujemny. Dodatkowym ograniczeniem do wykonania punktowych testów skórnych jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, nie mogą być one również wykonane na zmienionej chorobowo powierzchni skóry, np. w przypadku wystąpienia dermografizmu (pokrzywki) czy atopowego zapalenia skóry. Punktowe, alergiczne testy skórne wykonuje się zwykle u dzieci powyżej 4. roku życia, kiedy skóra dziecka osiągnie odpowiednią reaktywność, a współpraca z pacjentem staje się możliwa.

U małych dzieci, z powodu ograniczonej liczby przyjmowanych pokarmów, stosunkowo łatwo wskazać przyczynę alergii pokarmowych poprzez eliminację podejrzanych pokarmów z diety i obserwację ustąpienia objawów. Podobnie sprawa wygląda w przypadku karmienia mlekiem matki – tutaj zmiana diety również może pomóc w ustaleniu przyczyny alergii u dziecka.

Jak często wykonywać testy serologiczne i skórne u dzieci?

U osób cierpiących na alergię badania powinny być wykonywane co 6–12 miesięcy, ponieważ w tym czasie pacjent uczulony na jeden alergen może uczulić się na kolejny.