Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Przeciwciała w ciąży – zobacz film

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Okładka filmu o przeciwciałach w ciąży Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Ciąża to wyjątkowy stan. Przez dziewięć miesięcy organizm kobiety i rozwijającego się dziecka są z sobą związane. Zdrowie dziecka ściśle zależy od kondycji matki. Dlatego każda przyszła mama powinna o siebie szczególnie dbać.

Jednym z niebezpieczeństw są infekcje w ciąży, szczególnie te, które mogą wpłynąć na rozwój płodu. Dlatego infekcje w ciąży to jedna z rzeczy, której kobiety w ciąży starają się unikać. Codziennie atakuje nas mnóstwo różnych wirusów i bakterii. Jeśli ciężarna kobieta złapie zwykły katar, nie wpłynie to na stan zdrowia rozwijającego się płodu. Niestety istnieje wiele czynników zakaźnych (patogenów), które mogą go zakłócić. Wirusy i bakterie, które przedostają się do organizmu matki, mogą przenikać przez łożysko do rozwijającego się płodu. Takie patogeny zaliczamy do tzw. grupy TORCH.  Infekcje w ciąży czynnikami z grupy TORCH mogą być niebezpieczne i spowodować zaburzenia w rozwoju umysłowym i fizycznym płodu, a niekiedy doprowadzić nawet do poronienia. Skutki, które powodują infekcje w ciąży, zależą od czynnika zakaźnego i etapu ciąży.

Chcesz mieć pewność, że infekcje w trakcie ciąży nie będą niebezpieczne dla Twojego dziecka? Obejrzyj film „Przeciwciała w ciąży – co i kiedy badać” i sprawdź, jakie badania profilaktyczne możesz wykonać, aby zapewnić spokój sobie i bezpieczeństwo dziecku.