Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Dlaczego węglan wapnia, czyli popularne „wapno” nie pomaga alergikom?

Utworzone przez Michał Podkalicki
Leki Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Zwykle podczas wystąpienia reakcji alergicznej pierwszym krokiem jest sięgnięcie po wapno, najczęściej w formie rozpuszczalnych tabletek. W naszym społeczeństwie utrwaliło się przekonanie, że w celu wyeliminowania wszelkich występujących objawów alergii należy wspomóc organizm „wapnem dla alergików”. Czy jest to prawidłowe postępowanie, które przyniesie alergikom ulgę, czy jednak utarty schemat, który nie ma naukowego poparcia?

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na czele z immunologiem dr. hab. n. med. Wojciechem Feleszko przeprowadzili badania z udziałem osób cierpiących na alergiczne zapalenie nosa i/lub astmę. Celem badań było sprawdzenie, czy objawy alergii u tych osób będą łagodzone lub całkowicie eliminowane po podaniu preparatów zawierających wapń. Przed rozpoczęciem badań alergię u osób biorących udział w eksperymencie potwierdzono za pomocą testów skórnych.

Podczas badań u alergików, podobnie jak w przypadku testów skórnych, stymulowano wystąpienie reakcji alergicznej poprzez podskórne podawanie alergenów. Pacjentów podzielono na dwie grupy: część osób dostawała preparat zawierający Calcium, natomiast pozostała grupa osób dostawała środek placebo. Żadna z osób biorących udział w badaniach nie miała świadomości, jaki środek jest jej podawany.

Wyniki są zaskakujące! Okazało się, że zarówno w przypadku przyjmowania placebo, jak i preparatów zawierających wapń, skutki leczenia są praktycznie identyczne. Wszystkie objawy: uczucie świądu oraz rozmiar obrzęku skórnego, ustępowały w miarę upływu czasu w niemal jednakowym stopniu. Oznacza to, że wapń nie pomaga alergikom w zmniejszaniu objawów alergii.

Ponadto, w celu zniwelowania objawów alergii preparaty zawierające wapń są stosowane tylko w krajach Europy Środkowej. W pozostałych krajach europejskich nikt nie spotkał się z takim zastosowaniem związków wapnia. Co ważne – przyjęcie specjalistycznego leku na alergię po zastosowaniu środków z dodatkiem związków wapnia może skutkować zmniejszeniem skuteczności jego działania!

Opracowano na podstawie: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,22235895,wapno-nie-pomaga-alergikom-zaskakujace-polskie-badania.html#MT2