Typowym objawem dermatomykozy jest swędząca, zaczerwieniona, łuszcząca się lub podrażniona skóra. Płytka paznokcia objętego grzybicą jest często przebarwiona (biaława lub żółtawa) i niekiedy zdeformowana. Ponadto paznokieć zwykle staje się porowaty. Jeśli dochodzi do infekcji włosów, stają się one kruche i łamliwe w pobliżu skóry głowy. Często towarzyszy temu również stan zapalny skóry głowy. Infekcje grzybicze mogą dotyczyć wszystkich partii ciała. Próbkę do badania w diagnostyce genetycznej grzybicy mogą stanowić: zeskrobiny skórne, opiłki paznokci, włosy, a także hodowle pochodzące z pracowni mykologicznych.
Zasięgnij porady medycznej. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej diagnostyki można szybko poznać przyczynę niepokojących objawów oraz określić, który patogen jest za nie odpowiedzialny. Tylko w ten sposób można szybko rozpocząć skuteczną i odpowiednią terapię w celu wyleczenia grzybicy i pozbycia się jej objawów.
Zakażenia grzybicze rozprzestrzeniają się przez bezpośredni kontakt z patogenem, a także pośrednio – poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami/powierzchniami, takimi jak ubrania, buty, ręczniki, prysznice, podłogi czy dywany. Do grzybic stóp i paznokci predysponują nadmierna potliwość stóp i noszenie nieprzewiewnego obuwia w okresie letnim. Zaleca się noszenie oddychającej i przewiewnej odzieży, stosowanie odpowiednich środków higieny i niezwłoczne dezynfekowanie zanieczyszczonych przedmiotów.
Do zakażenia najczęściej dochodzi w miejscu uszkodzenia naskórka lub w miejscach ciepłych i wilgotnych, które stwarzają dobre warunki do namnażania się patogenów. Dotyczy to m.in. obuwia sportowego, dlatego też sportowcy są częściej dotknięci grzybicą stóp (tzw. stopa sportowca). Można temu zapobiegać, regularnie wymieniając obuwie oraz stosując dezynfekujące spraye do butów (zabijają one grzyby i ich zarodniki). W związku z powyższym skarpety osób z zakażeniami grzybiczymi stóp lub paznokci należy prać w temperaturze co najmniej 60°C. Dzięki temu skutecznie zwalczymy grzyby i ich zarodniki oraz zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się infekcji na członków rodziny czy zdrowe obszary ciała.
Aby zapobiec transmisji chorobotwórczych grzybów ze zwierząt lub z gleby na człowieka, należy zastosować odpowiedne środki higieny po bliskim kontakcie ze zwierzętami oraz po wykonywanych pracach ogrodniczych. Dodatkową ochroną jest używanie rękawic ogrodowych.
Do zakażenia grzybicą może dojść podczas: