Czego szukasz?

Grzybica
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Grzybice – poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Co to są dermatomykozy?

Dermatomykozy to medyczne określenie infekcji grzybiczych, które mogą obejmować skórę, włosy oraz paznokcie. Dermatomykozy wywoływane są przez dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Do zakażenia może dojść za każdym razem, gdy naruszona została ciągłość skóry lub na jej powierzchni pojawiły się patologiczne zmiany. Dermatomykozy rozprzestrzeniają się przez bezpośredni kontakt, a także poprzez skażone ubrania, buty, prysznice, podłogi czy dywany.

Co może stanowić materiał do badania na dermatomykozy (w kierunku infekcji grzybiczej)?

Materiałem do badania może być:

  • fragment paznokcia (opiłki paznokci, a także miękki materiał spod paznokcia)
  • zeskrobiny skórne (łuski naskórkowe lub fragmenty naskórka z miejsc objętych zakażeniem i ze skóry zdrowej)
  • włosy (przynajmniej 10 włosów wraz z cebulką)
  • materiał hodowlany z pracowni mykologicznej (około 1 cm²)
Po co robić test genetyczny na dermatomykozy?

Genetyczna diagnostyka grzybicy pozwala na precyzyjną identyfikację źródła zakażenia, co umożliwia zastosowanie celowanej terapii. Jeśli infekcję wywołał odzwierzęcy dermatofit, konieczne jest zidentyfikowanie i leczenie zwierzęcego nosiciela, np. psa. Zakażenie odzwierzęcymi dermatofitami może wymagać większych dawek leków oraz dłuższego czasu terapii. Zakażenie gatunkami wysoce zakaźnymi (np. T. tonsurans, T. violaceum czy T. soudanense) może być podstawą dochodzenia epidemiologicznego. Udowodnione zakażenie dermatofitem odzwierzęcym lub geofilnym (bytującym w glebie) może być uznane za wypadek przy pracy, np. w przypadku weterynarzy, rolników czy ogrodników.

Jak długo czeka się na wynik badania?

Czas oczekiwania na wynik jest różny w zależności od laboratorium, w którym wykonujemy badanie. Aby uzyskać informację o czasie realizacji zlecenia, warto skontaktować się z wybranym laboratorium. Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz interesujące Cię badanie. Numer telefonu do placówki jest podany w wynikach wyszukiwania.

Ile kosztuje badanie Dermatomykozy 56?

Cena badania ustalana jest indywidualnie przez każde laboratorium. W celu sprawdzenia dokładnych kosztów wykonania badania najlepiej skontaktować się bezpośrednio z laboratorium. Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz interesujące Cię badanie. Numer telefonu do placówki jest podany w wynikach wyszukiwania.