Klasyczna diagnostyka infekcji grzybiczych obejmuje ocenę mikroskopową oraz hodowlę na pożywkach mikrobiologicznych. Klasyczne metody diagnozowania infekcji grzybiczych mają jednak swoje ograniczenia. Przy ocenie mikroskopowej próbka pobrana od pacjenta oglądana jest w celu ustalenia, czy w badanym materiale znajdują się elementy struktury grzybów. Metoda ta nie pozwala jednak na precyzyjne określenie gatunku patogenu, co jest kluczowe przy wyborze celowanej terapii. Jeśli do analizy wykorzystywane są metody oparte o hodowlę, czas oczekiwania na wynik może wynosić 4–6 tygodni. Ten rodzaj diagnostyki wymaga od personelu laboratorium dużego doświadczenia. Mała ilość patogenu obecna w pobranym materiale lub niedawno rozpoczęte leczenie, np. stosowanie przeciwgrzybiczego lakieru do paznokci czy preparatów zawierających kortykosteroidy, mogą ograniczyć wzrost grzybów w hodowli i utrudniać ich ostateczną identyfikację. Wyzwaniem jest również diagnostyka infekcji mieszanych. Z tego względu w ostatnich latach na znaczeniu w diagnostyce grzybic zyskały metody genetyczne, które pozwalają na precyzyjną identyfikację patogenu odpowiedzialnego za zmiany grzybicze.
Metody genetyczne/molekularne stanowią bardzo cenne narzędzie w diagnostyce grzybicy. Polegają one na wykryciu materiału genetycznego patogenu w analizowanej próbce. Testem opartym o metody molekularne jest EUROArray Dermatomykozy. Służy on do wykrywania patogenów wywołujących infekcje grzybicze poprzez identyfikację ich materiału genetycznego w próbce pobranej od pacjenta.
Zaletą testu EUROArray Dermatomykozy, w porównaniu z klasyczną diagnostyką, jest oszczędność czasu. Wyniki dostępne są w ciągu kilku dni, co umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Dzięki wysokiej czułości testu można w sposób wiarygodny wykryć nawet niewielką ilość patogenów, zmniejszając przy tym liczbę wyników fałszywie negatywnych. Ponadto wysoka specyficzność testu zapewnia precyzyjną identyfikację grzybów (nawet w przypadku infekcji mieszanej).
Specyficzna identyfikacja patogenu daje również informacje na temat źródła infekcji. Na przykład, jeśli nosicielem danego patogenu jest zwierzę, również ono powinno zostać poddane leczeniu, aby zapobiec ponownemu zakażeniu. Niektóre grzyby są wysoce zakaźne i rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Dlatego ważną kwestią jest niezwłoczna dezynfekcja zanieczyszczonych powierzchni (mat gimnastycznych, dywanów itp.), aby zapobiec dalszym infekcjom i osiągnąć jak najlepszy efekt terapii.
Diagnostyka grzybicy przy użyciu nowoczesnego testu EUROArray Dermatomykozy pozwala na wykrycie aż 56 patogenów w jednej analizie. Ponadto możliwa jest dokładna identyfikacja gatunkowa 23 dermatofitów, 3 pleśni i 3 drożdżaków.
Leczenie grzybicy często jest długotrwałe i może rozciągnąć się na tygodnie lub miesiące. Z tego powodu, w celu niezwłocznego rozpoczęcia odpowiedniej terapii, zaleca się jak najszybszą, precyzyjną diagnostykę. Zastosowanie badania EUROArray Dermatomykozy umożliwia niezwłoczne rozpoczęcie ukierunkowanej terapii. Po zakończeniu leczenia zalecane jest wykonanie kolejnej analizy – w kierunku obecności pozostałości grzybów. Taki test monitorujący skuteczność leczenia pozwoli stwierdzić, czy terapia się powiodła lub czy musi być ona kontynuowana, nawet jeśli objawy infekcji grzybiczej prawie całkowicie zniknęły.